הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

מכות

עידית קידר(20.4.2016, 18:10)

שלום לך אימו'ש,

את משתפת אותנו ב"תקרית" שארעה בגן השעשועים בין ביתך לילדה מהגן ואפשר "לשמוע" מבין השורות את הקושי וההתלבטות, הן לגבי התנהגות המכות והן לגבי התגובה שלך אל ביתך.

לפני כול תשובה, כדאי להבין באם זו הפעם הראשונה (והיחידה) שזה קורה והאם הבנות נוהגות להיפגש לעיתים קרובות? ובנוסף, מדברייך ניתן להבין שבגן ביתך לא נוהגת להכות את אותה ילדה – אך האם היא יוצרת קשרים חברתיים עם ילדים אחרים בגן/ עם בני משפחה? האם יודעת להסתדר ולתקשר איתם: מוותרת, עומדת על שלה, בוכה, פותרת בעצמה מריבות עם החברים?

אם אכן ביתך ילדה חברותית בד"כ והמקרה שהעלית קורה רק עם אותה ילדה אז אינך צריכה להיות מאוד מוטרדת ובשלב זה רצוי להפחית את המפגשים ביניהן כי: א. ייתכן שדווקא הנוכחות שלכן, האימהות המוטרדות, מחזקת ומגבירה את ההתנהגות של הבנות –בדרך התנהגותן הן בודקות את התגובה שלכן ומצליחות לגרור אתכן אל ה"מריבה" שלהן. ב. המסר שאת מעבירה לביתך די מבלבל שהרי מצד אחד את חושבת שאכן החברה מציקה לה וזאת הדרך שלה להתגונן, אך מצד שני את אומרת לה "לא להרביץ" – אולי בגלל זה הרגשת רע עם תגובתך .

יש לדעת שביתך נמצאת בשלב התפתחותי שבו היא מגלה בשלות ועניין בקשר חברתי. היא מתנסה בכל מיני סיטואציות עם ילדים וכך תוכל ללמוד איך מתקשרים (מילולית ולא מילולית), איך בונים יחסי כוחות, ללמוד איך לשרוד, ללמוד על עצמה , ללמוד מהתגובות כלפיה...ובדרך זו היא רוכשת ניסיון. היות והיא עדיין בתחילת דרכה, היא זקוקה להדרכה ולהכוונה, במיוחד שמדובר בהתנהגויות של מריבות/מכות כדי להציע לה דרכים נוספות להתמודדות.

למשל, במידה והילדות נפגשות בגינה, המלצתי היא לגשת ולהגיב אל שתיהן יחד (לא רק אל ביתך) אך ללא נקיטת עמדה או האשמה אליהן: "אני רואה שאתן מתקשות לשחק יחד...אך לא מכים....בואו נראה איך אפשר אחרת... נחפש פיתרון משותף " .

בתגובות שכאלו יש מסר לשתי הבנות בלי ביקורת על הדרך שכ"א מהן בוחרת להתנהג - "מציקה", "פסיבית" "מתגוננת" - אלא נותנים להן הרגשה שסומכים עליהן שעם הזמן ילמדו לפתור את הבעיות והמריבות בכוחות עצמן מבלי להזדקק לתשומת לב של ההורים (שרק מחמירה את המצב). שהרי חלק גדול מהלמידה החברתית של ילדים מתבצע דרך התמודדות.

במקביל, כאשר ביתך משחקת ומסתדרת עם חברים - גם אז, יש להגיב ולחזק אותה על כך: "נעים לנו לראות שאת משחקת ונהנית...יודעת לוותר לפעמים... משתפת פעולה...מוצאת פיתרון" ובזמן רגוע אן תוך כדי משחק את יכולה לשוחח איתה על איך אפשר להגיב כאשר מציקים לה ולבקש ממנה הצעות - אני מאמינה שיהיו לה רעיונות טובים.

כאמור, אם אינך רוצה בקרבה עם החברה ואמה, כדאי להפחית במפגשים ולא לגרום לעצמכן מתח מיותר. אפשרות נוספת היא לערוך שיחה ביניכן (האימהות), להבין שיש לכם מטרה משותפת ללמד אותן ליצור קשרים חברתיים. במקום ל"חנך" אלו את אלו - כדאי להגיע להסכמה שתהיה מקובלת על כולכם.

נשמח לענות בהמשך הן בפורום והן בקו הייעוץ הטלפוני.

חג פסח שמח !

בברכה,

עידית קידר
מתנדבת בקו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך – קול להורה 6968*