הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

חיקוי התנהגות שלילית

עידית קידר(25.5.2016, 16:58)

שלום לך שלי,

את משתפת אותנו בהתלבטות שלך לגבי ההתנהגות והמצב החברתי של בנך בן ה-5.

ראשית, אני מעריכה את היכולת שלך לראות את התכונות הטובות של בנך מעבר להתנהגות החיקוי שמטרידה אותך. ניכר שאתם מהווים עבורו דוגמא אישית והוא מפנים ויודע את כללי ההתנהגות בבית ובגן.

בהמשך, את מביעה דאגה ומעלה התלבטות לגבי הקשר של בנך עם חברו הקרוב. אם אכן, התיאור המפורט על אישיותו של החבר מבוסס על איבחון מקצועי והוא סובל מבעיות ריגשיות, אז יתכן שחשוב להתערב ולשתף את הוריו ואף את הגננת – הן כדי לדאוג שיקבל טיפול ראוי והן כדי לשמור על בנך מהשפעה שלילית – שכן בגילו הצעיר עדיין אינו יכול להתמודד עם זה בעצמו.

האם בדקת עם הגננת איך בנך מתנהג בשעות הגן? והאם הוא חברותי ומשחק עם ילדים נוספים? האם אתם נוכחים בזמן שהוא והחבר משחקים יחד אחה"צ?

אני שואלת זאת כי אם התנהגותו בגן שונה מהבית, יתכן שבנך קלט שכאשר הוא מתנהג בדרך הזו, הוא זוכה מכם להתייחסות ועוצמת רגשות הממוקדת רק בו ןבכך מצליח לגרום לכם להיות עסוקים בו: מעירים לו, מבקשים שיפסיק, מסבירים לו הסברים – ומבחינתו, היחס הזה גורם לו להמשיך ואף לחזק את ההתנהגות הלא רצויה. הוא קלט (בטעות ולא במודע) שבדרך זו "רואים" ומתייחסים אליו הרבה יותר מאשר כשהוא מתנהג כילד נבון וחברותי, למשל.

אם כך, כדאי לשנות את הגישה: א. לשוחח איתו (בזמן מתאים ורגוע) ולהעביר לו את המסר שאתם סומכים עליו שהוא יודע להתנהג כראוי. ב. חזקו את ההתנהגויות המועילות שלו ואפילו אם הן מובנות מאליהן: כאשר משתף פעולה, עוזר, מתייחס בנועם... ג. כשאתם כן מזהים התנהגויות ראויות בין בנך ובין החבר - חשוב מאד שתתייחסו ביוזמתכם ותפרגנו להם על הדרך הנעימה, על ההתחשבות, וכו' וכו'.

ככלל, הנטייה להעדיף חבר אחד, נפוצה בגילאי הגן ועם הזמן, ילדים לומדים ליצור קשרים חדשים. בנך הנבון והחברותי ילמד לבחור בחברים נוספים שירגיש איתם בטוח ויהנה מהקשרים איתם. אלא שלשם כך הוא זקוק מכם לתמיכה ממקום של אמון, שסומכים עליו שיכול להתמודד עם התנהגויות שלא מתאימות לו ושיודע לבחור באלו המתאימות לו.

לסיום, כאמור, במידה ואתם אכן חושבים שההשפעה של החבר מזיקה והתנהגותו שונה כשהוא לא בחברתו – עליכם להיות החלטיים ועם מסר ברור גם במחיר ההפרדה בין בינכם לחברו.

נשמח לענות לכם בהמשך גם דרך קו הייעוץ הטלפוני

בברכה,

עידית קידר
מתנדבת בקו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך – קול להורה 6968*