הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

בן 4.5 עושה צרכים בתחתונים

נורית קרקש ינקלביץ(28.5.2016, 23:35)

שלום יפעת,

אני מודה לך על פנייתך, נשמע שאתם מתמודדים עם מצב לא פשוט לכם ולבנכם, מצב אשר מעסיק ומטריד מאוד.

אני אשמח לתת לך מספר נקודות למחשבה לאור התיאור שלך.

1. אנחנו רואים שילדים מבטאים את עצמם, קשיים, התמודדות רגשיות וכו' דרך השליטה בעשיית הצרכים (כמו גם היכולת שלהם לשלוט בנושא האכילה והשינה). לעתים סביב אירועים כגון מעבר לגן חדש, דירה, שינויים במצב המשפחתי, כניסה של אח חדש, נראה שינוי בדפוסים שעד היום הילד ידע לבצע ללא בעיה כלל ולפתע נוצרת בעיה.

האם חל בשנה האחרונה שינוי כלשהו שתוכלי להצביע עליו? גם אם לא נראה לך שינוי משמעותי במיוחד.

2. ילד יכול בצורה לא מודעת "לייצר" בעיה. אותה הבעיה מאפשרת לו תחושת שליטה, היכולת לקבוע מתי ואיפה יעשה את צרכיו, גם אם לא נוכל להבין זאת. במקרה כזה נייצר עבור הילד הזדמנויות בהם יוכל להחליט, לבחור ולקבל תחושת שליטה (בין אם בחירה בין סוגי מזונות לארוחת הערב, בגדים, בחירת משחק וכו')

3. נוסף לכך, בעיה מסוג זה מאפשרת לילד לקבל תשומת לב רבה. קיימת אפשרות שילד אשר מחפש תשומת לב בתוך המשפחה יבחר גם בדפוס התנהגות שאינו מזכה אותו בחיזוקים חיוביים, העיקר שיזכה בתשומת לב.

במקרים כאלה אנחנו בודקים האם ניתן לתת לילד תשומת לב סביב נושאים אחרים? לייצר זמן משותף מהנה - מובנה ומתוכנן מראש על בסיס קבוע (אחת לשבוע ולעתים אף מדי יום).

חזקו אותו סביב התנהגויות חיובית והפחיתו את תשומת הלב סביב נושא הצרכים. תשומת הלב סביב נושא זה צריכה להיות עניינית בלבד. ניתן אף לקחת אותו לשיחה ולומר לו שמעתה לא תדרבנו אותו עוד ולא תתערבו וכי אתם סומכים עליו שילך לשירותים כשיחוש שהוא צריך. אפשרו לו יותר עצמאות סביב הנושא - להתנקות ולהחליף בעצמו את הבגדים.

4. מסגרות נוספות - האם הבעיה מתרחשת בבית בלבד? האם מול דמות מסוימת? מה קורה בגן? אצל חברים? האם הדפוס חוזר על עצמו רק בבית?

5. ניתן וחשוב כן לפנות לרופא הילדים, בתור התחלה ניתן לפנות גם ללא הילד לרופא משפחה על מנת להתייעץ. יתכן וימליץ על שינוי תזונתי עוד לפני בדיקות נוספות.

אני מציעה שתשללו בעיה רפואית ותטפלו במקביל גם בפן ההתנהגותי.

מאחלת לכם בהצלחה ומזמינה אתכם ליצור קשר להמשך התייעצות ב"קול להורה".

נורית ינקלביץ'

מתנדבת בקו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך של ויצו - "קול להורה" 6968*