הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

גמילה מקקי

נורית קרקש ינקלביץ(5.6.2016, 23:31)

אמא יקרה שלום,

פעמים רבות תהליך הגמילה מתחיל ואנחנו לא יודעים לצפות אילו אתגרים הוא יביא עימו. כפי שתיארת, בשלב הראשון בתך למדה להתאפק ולעשות פיפי בשירותים ויחד עם זאת התקשתה לעשות קקי בשירותים.

את מתארת שלגננות היה יותר נח לשים לילדה טיטול. ככל הנראה רצו לסייע לה אך המצב החדש שנוצר, הוא מצב שגם ממנו צריך "להיגמל". כיצד נהגתם בבית?

אם אני מבינה נכון, במשך כחצי שנה בתך קבלה חיתול בכל פעם שרצתה לעשות קקי. יחד עם זאת, על אף פרק הזמן הארוך וההרגל שרכשה, כאשר החליטה מנהלת הגן לעשות את השינוי, בתך הבינה זאת במהירות והצליחה לעשות את השינוי. מכאן ברור כי בתך מוכנה ובעלת יכולת לעשות את צרכיה בשירותים.

חשוב להבין שגם לאחר שילד נגמל, מצבים כמו מחלה, שינויים במשפחה, כניסה לגן וכו' יכולים ליצור אצל הילד "נסיגה". מאחר והצלחתם לעזור לבתך לעשות את צרכיה בשירותים והמחלה גרמה לנסיגה, אני מציעה לכם לבחון את האפשרות לעבוד באותה הדרך בה פעלתם בפעם האחרונה. זאת מתוך הנחה שהיא עבדה והתאימה לכם.

את שואלת האם לתת לה לעשות את צרכיה בתחתונים, נשמע כי כרגע את אינך בטוחה מהי הדרך הטובה ביותר עבורה וגם היא חשה בבלבול. שבי איתה לשיחה ובה תחזקי אותה על בגרותה, על העובדה שהיא הצליחה לעשות את צרכיה בשירותים וכי את תהיי איתה ותעזרי לה. אם החלטת לא לתת לה יותר חיתול אמרי לה זאת באופן מפורש ונהגי כך. קיימת אפשרות שבתך תתאפק, תעשה קקי בתחתונים או בשירותים. בתקופה זו חשוב להרבות במזון עשיר בסיבים תזונתיים ושתייה על מנת להקל ולעודד את חלוף החומרים. חשוב שלא להביע כעס וחוסר סבלנות כלפיה ולעודד על הצלחות, על מאמץ.

בתך תכנס לגן עירייה בעוד שלושה חודשים ומאחר והיא נגמלה ובעלת יכולת לעשות את צריכה בשירותים אני חושבת שכדאי, על אף הקושי, לשים את הלחץ הזה בצד. שלושה חודשים מהווים פרק זמן ארוך מספיק לעשות שינוי ולהתכונן לקראת המעבר לגן עירייה. חשוב שלא ליצור מצב של לחץ או מאבק סביב הנושא, מה שיגרום לבתך לחוש צורך בשליטה שיכול להתבטא גם בנושא הצרכים.

אני מאחלת לכן בהצלחה ומזמינה אותך ליצור קשר עם קו הייעוץ במידה ותרצי להעמיק בשאלתך.

נורית ינקלביץ'

מתנדבת ב"קול להורה" - קו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך 6968*