הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

גמילה מחיתול

עידית קידר(22.6.2016, 20:20)

שלום לך ג'ולין,

בנך נמצא בתחילתו של תהליך הגמילה ועושה מאמץ לשתף פעולה – לעיתים עושה פיפי בשירותים כשאת מבקשת ולעיתים קם מבלי לסיים. ניכר שמצד אחד את קשובה אליו ומבינה את החשש שלו להיפרד מהחיתול ומצד שני, את בלחץ ורוצה לקדם אותו לעבר גמילה לקראת הגן.

לא ציינת אם היוזמה להורדת החיתול החלה ביוזמתך והאם הסכים להוריד את החיתול, או משום ששמת לב לסימנים מצד בנך המעידים על בשלות לגמילה כגון: מודיע שעשה קקי/פיפי בחיתול, מתעורר משנת הצהרים עם חיתול יבש, מפסיק את פעילותו בזמן עשיית הצרכים בחיתול, יכול להתאפק ולשלוט על היציאות. ככל שמראה יותר סימנים, סביר להניח שהוא בשל לתהליך שהרי יש לזכור שמדובר בשלב התפתחותי (כמו הליכה, שפה) ועם כל הרצון לקדם אותו –רק הוא זה שיכול להחליט, לקבוע, לבחור ולהיות אחראי על סוגריו ועל קצב ההתקדמות שלו..

בנוסף, כדאי להכין אותו לגבי מה עומד לקרות בתהליך – איפה יושבים (על האסלה/על הסיר), ולהכין אותו לכך שלפעמים יהיו נסיגות (יעשה על הרצפה..) באופן כללי ילד שמשתפים אותו, מתייעצים ומתאמים איתו צפיות מרגיש חשוב, בעל ערך וכל אלו יחד מחזקים את הרגשתו ותורמים להצלחת התהליך.

היות וכבר התחלתם בתהליך ובנך משתף פעולה בעשיית פיפי בשירותים אז נכון יהיה להפחית את העיסוק והלחץ - בשיחה רגועה את יכולה לומר לו שכאשר ירגיש שהוא צריך פיפי יגיד לך (במקום שאת תבקשי ממנו) ואז ילך יחד איתך לשירותים. במידה ויקום תוך כדי.. חשוב להגיב אליו בסבלנות, כי כאמור הוא עדיין בשלבי למידה והתנסות, יש לעודד אותו על שהצליח (ואפילו חלקית) ולהעביר לו מסר שאת סומכת עליו שבפעמים הבאות הוא יוכל להתקדם ולשלוט על צרכיו.

בשונה מגמילה מפיפי, הגמילה מקקי מתארכת לעיתים -יש ילדים (שכיח יותר אצל הבנים) שה"פרידה" מהקקי קשה להם יותר - הם מרגישים כאילו נפרדים מחלק של הגוף. לכן לטעמי, בשלב זה, כאשר מבקש לעשות קקי אפשרי לו ללבוש את החיתול.

ולסיום, אני מציעה לך בתקופה זו לחזק ולעודד את בנך גם בתחומים שאינם קשורים לגמילה - להתייחס ליכולות שלו, לתרומה שלו לבית, להתפתחות ולהתנהגותו הבוגרת – עידוד זה יחזק את הביטחון העצמי שלו ויהיה פנוי להתקדם בדרך .

ומילה נוספת לעניין הכניסה לגן העירוני, אני יכולה להבין מבינה את הלחץ אך כאמור משם לא תחול התקדמות (אולי הלחץ יכול אף להחמיר את המצב). כפי שידוע לי, בחוזר מנכ"ל של משרד החינוך (ס"א 10(א)) המדבר על חוק חינוך חובה מחוייבים לקבל את כל הילדים וזה כולל גם ילדים לא גמולים.

זכותך לפנות למח' הגנים ברשות המקומית ולבחון אם יש אפשרות לקבל הדרכה להורי ילדים שעדיין לא נגמלו מחיתולים לקראת הכניסה לגן.

מאחלת הצלחה עם סבלנות ואורך רוח, התהליך יכול להימשך זמן מה אך הליווי והתמיכה בבנך יתרמו להתמודדות בהמשך . נשמח לענות לך גם בקו הייעוץ.

בברכה,

עידית קידר
מתנדבת בקו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך – קול להורה 6968*