הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

גמילה

ליאת קליין- קול להורה(2.7.2016, 11:33)

רינת יקרה,

את מעלה שאלה בנוגע לגמילת בנך מהאכלת לילה- מבקבוק חלב, אך נדמה לי שהשאלה כאן רחבה הרבה יותר ועוסקת בעיקר בתפקיד ההורי שלנו.

ההורה כפי שאני רואה זאת, הוא המנהיג במשפחה- הוא בעל היכולת לראות לטווח רחוק, לצייד ולחזק את הילד שלו ביכולות ותכונות ולהכין אותו לחיים הבוגרים כאדם עצמאי, אחראי ובעל תחושת ערך טובה.

לשם כך עליו לברר לעצמו מהם הצרכים של הילד, למה הוא זקוק- בראייה ארוכת טווח ולא להסתפק רק בראייה של מה רצונו של הילד כרגע או מה הכי קל לו לעשות.

בעניין הגמילה- יש להניח כי בנך, בגיל שנתיים וחצי, כבר אינו זקוק לבקבוק החלב בלילה- מבחינה תזונתית . (אם הוא בריא , גדל ומתפתח) הבקבוק בלילה עונה לו כנראה על צורך אחר- של הרגעה , הירדמות מחדש וכוחו של הרגל.

ולכן בבואך להציב כאן גבול (וגמילה עוסקת בכך..), רצוי שתבררי ראשית לעצמך- למה הוא נחוץ-

את כותבת שקשה לך לקום בלילה , בפרט שאת חוזרת בקרוב לעבודה,

אני יכולה לחשוב על נקודות נוספות כגון-

* שינה טובה ורציפה גם שלו וגם שלך, שינה שחיונית לבריאותו והתפתחותו, ולשלוות הנפש שלך.

* שמירה על בריאות השיניים של בנך. ועוד.

כשברור לנו למה נחוץ להציב גבול- עלינו לגייס כוחות ולהציג את הגבול בפני הילד שלנו, בעקביות ובהתמדה. האחריות לכך הינה של ההורה ולא של הילד.

בעניין הגמילה יש להניח שהימים הראשונים לא יהיו קלים וידרשו מכם פניות, נחישות וכוחות נפשיים לעמוד בכך .

את הצורך של בנכם בהרגעה, תוכלו כמובן לספק בדרכים אחרות, כמו בקבוק מים, מוצץ, נוכחות מרגיעה שלכם, ליטוף ,חיבוק ועוד. אך מרגע שהחלטתם- עליכם להיות עקביים- בדרך זו ירוויח גם ילדכם ביטחון ואמון בדרך ובכם ויותר מכך- ביטחון ואמונה בכוחות שלו להתגבר על קושי ותסכול.

כהורים, לא נוכל למנוע מילדינו קשיים ותסכולים במהלך הדרך שלהם, והיכולת שלכם כהורים- להכיל , לתמוך ולסמוך על הכוחות של בנכם לעמוד במשימה- יאפשרו לו לצלוח את התהליך ולצאת ממנו מחוזק, כך שיידע שיש לו את הכוחות והיכולת גם להתגבר על תסכולים נוספים שעוד יכונו לו.

במידה ותחליטו לגמול את ילדכם מבקבוק- הייתי ממליצה לערוך עימו שיחה , בזמן רגוע ושקט, ובו לומר לו כי הוא כבר גדול ואינו זקוק לבקבוק חלב בלילה, שעלול לפגוע בבריאות שיניו. גם אבא ואימא והאח/אחות הגדול/ה לא שותים בלילה בקבוק חלב, ואתם סומכים עליו שגם הוא יצליח להתגבר.

שאלו אותו מה יוכל לעזור לו אם יהיה לו קשה והוא ירצה את הבקבוק בלילה , ( בקבוק מים, בובה/דובי, חיבוק) ואמרו לו שאתם כאן איתו כדי לעזור לו.

חזקו אותו על יכולתו להתגבר והאמינו בו , ותוך זמן קצר תראו כיצד הוא לומד גם להאמין בעצמו.

בנוסף- הייתי ממליצה גם לאפשר לבנכם להירדם באופן עצמאי בערב, כשהולך לישון- ולא להיעזר בבקבוק חלב לשם כך. ילדים מתעוררים בלילה באופן טבעי- וקשה להם לחזור ולהירדם באופן עצמאי , אם הם לא עשו כך בתחילת הלילה. ככל שתפרידו בין ההאכלה להירדמות- כך תקלו על בנכם לחזור ולהירדם שוב במהלך הלילה מבלי שיזדקק לקרוא לכם, ולישון שינה רצופה.

אני מאחלת לך בהצלחה ומזמינה אותך להתקשר אלינו לקו , אם תזדקקי לתמיכה בתהליך או לייעוץ נוסף.

בברכה,

ליאת קליין
מתנדבת בקו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך – קול להורה 6968*