הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

בן שנתיים החל להתעורר בבכי עז ב

איילת אפשטיין(9.7.2016, 1:51)

שלום רב מיה,

סליחה על העיכוב בתשובה.

את מתארת את העקביות הרבה בה נקטתם בפעם הראשונה בה בנך החל ברגרסיה בשינה ואני רוצה להביע את הערכתי על כך.

בנכם נהג לישון היטב בלילות אך לאחר הולדת האח חלה רגרסיה. החוויה הזו משותפת להורים רבים הנמצאים באותה סיטואציה...

אתם הייתם נחושים לעזור לו לחזור לעצמו, תמכתם בו בהבנה ובחום, ולבסוף הוא התגבר על המשבר ואני מבינה שהוא חזר לישון לילות שלמים תוך כדי כך שהוא מסתגל לשינוי הגדול שחל בחייו – אח חדש שהתווסף למשפחה.

קשה לדעת מדוע חלה שוב רגרסיה. האם קרה משהו לפני כשבועיים? האם היה חולה? אולי שיניים? אולי האח הקטן דורש קצת יותר תשומת לב וזה משפיע עליו? אולי חלום או מחשבה שהפחידה אותו? אולי העברתם את התינוק לחדרו ולוקח לו זמן להסתגל? אולי פתאום הוא הבין שהתינוק ישן איתכם בחדר ההורים ורק הוא לבד בחדרו?

בכל מקרה, גם אם הסיבה ידועה וגם אם היא לא ברורה, הדרך לעזור לו היא על ידי נתינת תחושת ביטחון מצד אחד ועקביות מצד שני. ממש כמו שעשיתם בהצלחה בפעם הראשונה.

אני יודעת שזה לא פשוט ואני בטוחה שאת עייפה מלילות ללא שינה כי גם לתינוק את צריכה לקום בלילה.... אבל נחישות ועקביות הן מילות המפתח.

במקרה שלכם, מכיוון שהוא מתעורר כדי לחפש אותך ונרגע מנוכחותך, נראה לי שהכי נכון לשים לעצמך/לבעלך מזרן בחדרו של בנך ולישון לידו בתקופה הקרובה עד שיתרגל בחזרה לישון ברצף.

כשהוא יראה שבכל פעם שהוא מתעורר אתם שם איתו, תהיה לו תחושת ביטחון ואז, במשך הזמן, הוא לא יעיר את עצמו כל שעה כדי לבדוק שהוא לא לבד, הוא ישן יותר ויותר ברצף עד שיחזור לישון לילות שלמים.

כאשר אתם ישנים בחדרו, בכל פעם שהוא מתעורר אתם יכולים לומר "ששש.... אני כאן... לילה טוב". או משהו דומה, קצר וענייני. לא לדבר איתו ובטח לא לשחק או לצחוק. להיות ענייניים ולתת לו ביטחון בנוכחות שלכם.

באופן זה גם את מרוויחה שנת לילה טובה יותר, אשר תאפשר לך להיות סבלנית ועירנית יותר במקום לקום בבוקר מותשת ועייפה מלילה ללא שינה.

אני רוצה לעודד אותך שזו תקופה קשה אבל חולפת.

מכיוון שאתם מבינים את חשיבות העקביות וגם התנסיתם בהצלחה, אני מאמינה שתצליחו לעזור לילד שלכם לחזור לישון לילות רצופים.

זה מאוד חשוב להתפתחות שלו מבחינות רבות וגם לשלווה הנפשית שלכם.

מאחלת לך לילות של שינה טובה...

בברכה,
איילת אפשטיין
מתנדבת בקו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך – קול להורה 6968*