הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

בקשת ייעוץ לגבי שינה בגיל שנה ו-8 ח

איילת אפשטיין(17.7.2016, 17:42)

אביטל יקרה שלום רב,

אני מאוד מבינה ללבך. לגדל שלושה ילדים צעירים זוהי משימה משמחת וממלאת סיפוק ונחת אך בהחלט גם תובענית ומעייפת. החוויה שלך משותפת להורים עייפים רבים שנמצאים במצב דומה לשלך....

אני רוצה להתחיל את תשובתי במידע.
בגיל שנה ושמונה חודשים ילדים אמורים לישון שנת לילה רצופה מבלי להתעורר כדי לאכול.
לכן, לפני כל דבר אחר, תשאלי את עצמך - האם במשך היום הבן שלך אוכל היטב, בהתאם לגילו ולמשקלו? האם הוא הולך לישון שבע? האם הוא אוכל ארוחת ערב טובה, מזינה ומשביעה? האם הוא אוכל כפי שצריך על פי המלצות טיפת חלב - חלבונים, פחמימות, פירות וירקות?

בהנחה שהוא אוכל היטב הוא אמור לאכול את כל המזון לו הוא זקוק במשך היום ולישון ברציפות לילה שלם. ואם אכן כך, אז סביר להניח שההתעוררויות המרובות שלו אינן לשם אכילה, אינן מתוך רעב, אלא מכיוון שהוא זקוק להרגעה שבמציצה.
האם יש לו מוצץ או שמיכי שעוזר לו להרדם? האם גם בצהריים הוא זקוק ליניקה או עגלה כדי להרדם? התשובות לשאלות אלה מובילות לפתרון.
מתוך התיאור שלך עולה שהוא רגיל להרדם תוך כדי יניקה או נדנוד בעגלה. הוא לא סיגל לעצמו הרגל הרגעה אחר ולכן בכל פעם שהוא מתעורר בלילה הוא לא יודע כיצד לחזור לישון בעצמו והוא זקוק ליניקה/עגלה.

לכל אדם, ילד ומבוגר, ישנם מספר מחזורי שינה במשך הלילה. כל מחזור שינה הוא באורך של כשעה וחצי ובסיום כל מחזור שינה ישנה יקיצה טבעית, שהיא לפעמים לשניות בודדות, וחזרה לשינה. כולנו מתעוררים וחוזרים לשינה כי יש לנו הרגלי הרדמות עצמאיים. כשהתינוק שלך מתעורר הוא לא יודע להרדם לבד וזקוק ליניקה, כי לכך הורגל.

בעצם מה שצריך לעשות הוא ללמד אותו להרדם בכוחות עצמו. בלי יניקה. בלי עגלה.
אם את רוצה להמשיך להניק אותו זה לשיקולך אבל לא כדאי להניק אותו לשם הרדמה כי זה יבלבל אותו. למידת הרגלי הרגעה עצמיים יתבעו ממך כמה ימים לא פשוטים, אולי להעזר בבן הזוג שלך במשך הלילה (כי ממך הוא רגיל לקבל את מה שהוא אוהב ונעים לו וזה יתסכל אותו שאת קרובה והוא לא יכול לקבל את הציצי).
לגבי העברה לחדר הבנות, העברה למיטה שלו, גמילה לגמרי או רק בלילה - אלה הם שיקולים שלכולם יש מחיר בטווח הקצר (תסכול לילד כי לא מקבל מה שהוא רגיל וצריך ללמוד משהו חדש, קושי שלכם להתמודד עם הבכי שלו, הבנות אולי יתעוררו מהרעש בלילה וכו') ורווחים לטווח הארוך.
הרווחים לטווח הארוך הם משמעותיים - יהיה לכם ילד עצמאי שמסוגל להרדם בעצמו וישן לילה רצוף ושלם.
שינה רצופה חשובה מאוד לבריאותו ולהתפתחותו התקינה - ילד שלא ישן טוב בלילה הוא ילד עייף במשך היום, פחות סבלני, עצבני, פחות פנוי ללמידה ולצמיחה אישית. ממש כמוך, שאת עייפה ומותשת ולכן עצבנית ופחות סבלנית וכו'....

אני מציעה לך לשוחח עם בעלך, להחליט מה נכון לכם ואז להיות עקביים. עקביות היא מילת המפתח והיא חשובה בחינוך וגידול ילדים. רק אם תהיו עקביים הוא ילמד להרדם בכוחות עצמו וכולכם תרוויחו שנת לילה טובה.

אשמח לשמוע מה דעתך ואם את זקוקה להדרכה נוספת אני ממליצה לך לפנות לקו הייעוץ שלנו, שם יתנו לך רעיונות נוספים והדרכה מותאמת אישית חינם ובאנונימיות.

מאחלת לך לילות טובים, עם הרבה שינה...

בברכה,

איילת אפשטיין
מתנדבת בקו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך – קול להורה 6968*