הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

קשיי שינה אצל פעוט בן שנה וחצי

נורית קרקש ינקלביץ(19.7.2016, 22:50)

מאיה שלום,

ראשית אני רוצה להודות לך על פנייתך ולהתנצל על העכוב בתשובתי.

כפי שתיארת, צלחתם פעמיים קושי סביב שינה באמצעות תהליך ליווי מוצלח והתמודדות נכונה ומותאמת שלכם ההורים ואני רוצה לחזק אתכם על כך. זה נפלא כי מצאתם יועצת שניתן לחזור ולהיוועץ בה ובמידת האפשר זה יכול להיות נכון לחזור לרענון מתוך היכרות עם הילד ועמכם ההורים. אני סמוכה ובטוחה שגם את האתגר הזה תצלחו כפי שעשיתם עד כה.

"שיטת הכסא", התרחקות הדרגתית ממיטת התינוק בתוך חדרו, הנה שיטה שעובדת ונראה שעבדה עבורכם גם בעבר. אך כעת אינה עובדת ואני מבינה שאתם מחפשים את הדרך החדשה שתתאים לכם ולבנכם.

וודאי מאוד מתסכל לחוות שוב קשיים סביב שינה עם ילד שכבר בגיל 5 חודשים נרדם באופן עצמאי. את מרגישה חסרת סבלנות סביב החזרה לאותה הנקודה ואני רוצה שתשימי לב לתחושות אלה. הן מקשות עליך להתמודד, מאפשרות לך להקשיב פחות ויתכן שאף מעכבות את התהליך. זהו לא תהליך פשוט וצריך לקחת אוויר ואף לחלוק אותו במידת האפשר עם שותף בכדי להקל על העומס.

אני באופן אישי לא מאמינה בשיטה של לתת לילד ולבכות ומדבריך אני מבינה שגם את לא, והניסיון בשיטה זו נבע מייאוש וניסיון אחרון לראות אולי יעבוד. נכנסת להרגיע אותו מתוך הרצון להיות זמינה עבורו, לא לתת לו להתמודד עם תסכול רב יותר ולאפשר לו להבין שאתם תמיד שם עבורו.

מתוך כך, אני רוצה להציע לכם את שיטת הנוכחות המקוטעת. היא מזכירה במעט דברים שתיארת אך אני רוצה לחדד ולהסביר. לפי שיטה זאת, הילד אינו צריך להגיע למצב של בכי על מנת שהוריו יגיעו אליו. הלמידה היא שהם תמיד זמינים עבורו וניתן לסמוך עליהם. הניחי את בנך במיטה ואמרי לו משפט קצר/ברכת לילה טוב וצאי מהחדר לזמן של שלושים שניות-דקה. הישארי מחוץ לחדר, ניתן להמשיך לדבר מחוץ לחדר ובעצם לא להיעלם לילד. היכנסי שוב וכן הלאה, עד שירדם. השיטה אמנם דורשת זמינות מאוד גבוהה אך איננה מתסכלת את הילד ומיום ליום זמן ההירדמות הופך לקצר יותר. במידה והוא בוכה, ניתן להרים, להרגיע ולהחזיר למיטה. יש להתמיד בשיטה מדי יום למשך שבוע-שבועיים ולאט לאט לפי התמודדות הילד ניתן להגדיל את טווח הזמן בכניסה אל החדר.

אני מאחלת לכם בהצלחה ומזמינה אתכם לפנות ל"קול להורה" קו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך של ויצו 6968*

נורית ינקלביץ