הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

חרדת נטישה-שנה וחצי

ליאת קליין- קול להורה(21.7.2016, 21:21)

אורי יקרה,

את מתארת מצבים שונים בהם בנך מתקשה להיפרד ממך ושואלת האם זה תקין לגילו , ומה ניתן לעשות בנוגע לכך...

התנהגויות אלו שאת מתארת בהחלט תקינות ואופייניות מאד לגיל בו נמצא בנך. בתקופה שבין גיל שנה לשנתיים, ילדים רבים, מגלים קושי להיפרד מההורים או מהורה אחד, המסמל עבורם את המקום המוכר, הבטוח והטוב.

התנהגות זו מעידה על קשר בטוח עם ההורה וכן על יכולת ההבנה המתפתחת.

בגילו כבר מבין בנך שאת והוא אינכם ישות אחת והוא בודק את נושא התלות שלו לעומת העצמאות...

מצד אחד מגלה כעת בנך , את ניצני העצמאות , ואת "העולם " הגדול שבחוץ...ומצד שני הוא מבין שהוא עדיין קטן ותלוי . בשלב זה- נראה לעיתים ילדים שנצמדים להורה ביתר שאת ולעיתים רצים למרחק כאילו הם לבדם בעולם.

העניין הוא שכשאת יוצאת מטווח ראייתו , את כאילו, איננה , ובשל מושגי זמן מעורפלים (בגילו), הוא לא יכול לצפות בצורה ברורה את חזרתך, וזה בהחלט מאד מפחיד.

לכן , ראשית , חשוב להכיר בכך , שהזדקקותו של בנך בשלב זה, להימצא קרוב אלייך, הינה צורך התפתחותי תקין אשר חולף בסופו של דבר, (כשכל ילד חווה שלב זה בעוצמה ובאופן שונה.)

יחד עם זאת, חשוב גם לא לשדר חרדה.דאגה, ספקנות ולחץ בכל פעם שבנך בוכה וצורח.

ככל שתשדרו כאן רוגע ותעבירו את המסר שאתם סומכים על בני המשפחה איתם הוא נשאר לזמן מוגבל, שאתם מרגישים ביטחון להימצא בגינת המשחקים וביטחון ביכולת שלו להירדם ( בהדרגה) באופן עצמאי...( שהרי- גם הליכה לישון מהווה פרידה ) כך תסייעו לו לצבור ביטחון בסביבה ובעצמו.

ובינתיים, תוכלי להיעזר בכמה עצות -

1. הכנה מוקדמת- הכיני את בנך ככל שתוכלי לפני מה שהולך להתרחש במהלך היום, , ספרי לו כשאת יוצאת, אמרי לו מראש לאן הולכים ומה עושים. הכנה כזו מחזקת את תחושת הוודאות והביטחון.

2. נסי לשמור על שיגרת יום- גם היא מקנה לילד ביטחון כשהוא יודע מה צפוי לקרות.

3. כשאת נפרדת- שמרי על פרידות קצרות וענייניות ואף פעם אל תיעלמי מבלי להיפרד. חשוב להעביר מסר שההורה חוזר, להיות אמינים לגבי הבטחות, ליצור דפוסים קבועים ככל הניתן שניתן לנבאם.

4. תני מקום ולגיטימציה לתחושותיו של בנך- תווכי לו אותם "אני מבינה שאתה רוצה כעת להיות על ידי / על הידיים..." כך הוא יראה שאת מבינה אותו.

5. אפשרי לו להתרגל ולהפשיר עם בני משפחה שהוא פחות מחובר אליהם, לפני שתעלי את נושא הפרידה, אל תשאירי אותו עם אנשים לא מוכרים , ותני לו מקום בטוח כאשר הוא נרתע ממישהו, או עדיין לא מוכן לתקשר איתו...

נראה כי בנך בשלב זה כבר בשל ורוצה להתחיל ולגלות עצמאות, אך עדיין חושש. אם תוכלי, לאפשר לו את גילויי העצמאות (בתנאי שלא מסוכן), לחזק אותו על כך ובמקביל- לאפשר לו גם לעת עתה, להיצמד אלייך כשהוא מרגיש שהוא זקוק לכך- כך תאפשרי לו להתמודד בעצמו ובקצב שלו עם חרדה זו שתחלוף כלעומת שבאה.

כמובן, תוכלי להתחזק בשל כל אותן תכונות טובות אשר מנית בבנך- כל אלו יסייעו לו להתגבר על השלב הזה.

מה דעתך?

אני מקווה שדברים אלו הצליחו להרגיע ולתת כלים להתמודד...בכל מקרה, את מוזמנת להמשיך ולהתייעץ איתנו כאן או בקו הייעוץ.

בימים א-ה בשעות הבוקר 10:00-13:00, ובשעות הערב 20:00-22:30.

בהצלחה.

בברכה,

ליאת קליין
מתנדבת בקו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך – קול להורה 6968*