הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

בעיית משמעת אצל פעוט בן שנה וחצי

נורית ינקלביץ(25.7.2016, 14:55)

שלום מיטל,

בנך הפעוט מתחיל לגלות את העולם ונראה כי הוא סקרן ומרבה לחקור, לגעת, להתבונן ומתרגש מאוד מן המצב החדש. כמו הורים רבים, גם אתם חשים שמחה לצד הצורך להתארגן מחדש להתנסויות החדשות ולמצבים החדשים אליהם הוא מצליח להגיע.

מדובר בתהליך למידה ואם אתם חווים כעת קושי, אין זה אומר שאתם לא מצליחים כלל, אלא כי התהליך לוקח זמן ובנכם ילמד להפנים את הגבולות החדשים.

אני רוצה להציע לך מספר דברים:

1. בנך סקרן ונלהב, נסי למצוא מרחבים בהם הוא יוכל להסתובב, לשחק ולחקור ללא הגבלה ואתם תוכלו לשבת ולנוח בקרבתו.

2. בשלב זה יש להיערך בבית בצורה מותאמת – להזיז/להגביה חפצים שבירים וכמובן כפי שאתם עושים, לפקוח עין על הנעשה על מנת שחלילה לא יפגע מתנור חם כפי שציינת לדוגמה. הבטיחות של בנכם קודמת לכל.

3. בנכם צריך ללמוד מה מותר ומה אסור – כמובן שבשלב זה הוא נמצא בשלבים מאוד ראשוניים וזה עתה מתחיל למידה שתימשך בתחומים שונים בשנים הבאות. השתמשו במשפטים קצרים "אסור לגעת בתנור, הוא חם מאוד", "אני לא מרשה לזרוק את הכוס" וכן הלאה. היו מאוד ברורים, החלטיים ובמידת הצורך הרימו אותו והזיזו אותו מנקודת הסכנה.

תגובות ענייניות יהוו תגובה טובה ומקדמת, תגובות כועסות, חסרות סבלנות ומיואשות עשויות ליצור מאבק כח או ליצור מצב בו אתם נותנים תשומת לב יתרה להתנהגויות שראשיתן ממקום טוב של גילוי ולא מכוונה "לצחוק עליכם" כפי שכתבת.

4. ללא ספק מדובר בשלב שעשוי להיות מתיש – אתם חשים שאתם חוזרים על עצמכם ונדרשים לנוע בעקבות הפעוט ברחבי הבית. סייעו זה לזו, חלקו ביניכם את הזמן בו כל אחד מכם נדרש להיות אחראי לקטנטן והשני יוכל להתפנות לדברים אחרים. אולי תוכלו להיעזר באדם קרוב נוסף?

5. תהנו – נשמע שבנכם נהנה וגם אתם וודאי שמחים עבורו, הנאה היא גורם חשוב מאוד בלמידה הגורם לה להיות אפקטיבית יותר. צרו זמן משחק משותף ומוגדר, כך ילמד במה ניתן לשחק בבית ומה ההבדל בין צעצועים לחפצים אחרים.

אני מזמינה אתכם לפנות אלינו לקו הייעוץ במידה ותרצו לקבל כלים נוספים ולהעמיק.

בהצלחה,

נורית ינקלביץ' –

קו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך 6968*