הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

ילד בן 3- בעיות התנהגות עם האח הקטן

איילת אפשטיין(1.8.2016, 15:06)

שלום רב יוס,

לא פשוט להעסיק שני ילדים צעירים בימים החמים של הקיץ, ואני בהחלט מבינה לליבך.
אתם עושים מאמצים רבים לטפח את הבן הבכור, לתת לו זמן אישי איתכם, לתת לו שפע של תשומת לב, לצאת למקומות בילוי מחוץ לבית, ולהראות לו שאתם אוהבים אותו ונענים לצרכים שלו.

אתה מספר שהשינוי חל כאשר נולד האח הצעיר. תופעה זו מוכרת ומשותפת להורים רבים. הילד הבכור מגיב לשינוי המעמד שלו בבית והקנאה בתשומת הלב שהאח הצעיר מקבל מההורים גורמת לו לתסכול אשר מתבטא לעיתים בפגיעה בתינוק.

ברוב המקרים מילים והסברים אינם עוזרים, וההמלצה היא לעבור ממילים למעשים. עם כל ההסברים, ולמרות שהילד מבין מה ההתנהגות המצופה ממנו, הרי שבזמן אמיתי הוא לא מסוגל להתגבר על התסכול שהוא מרגיש ובמילים שלך – הוא מתחרפן...

הרגשות שלו סוערים וקשה לו באמת עם העובדה שאתם צריכים להתחלק בינו לבין אחיו. מבחינתו, האח הקטן הזה לוקח ממנו את המשאב היקר והאהוב ביותר, שעד עכשיו היה רק שלו – ההורים!

אחת המשימות ההתפתחותיות של בן בכור הוא לפנות את מקומו כילד היחיד בבית ולהסתגל לכך שיש עוד מישהו ביחד איתו בקבוצת הילדים, קבוצת השווים, שמתחלק בתשומת לב ההורים.

היכולת של הילד להסתגל למצב החדש תלויה בטמפרמנט שלו וגם בהתנהלות ובתגובות שלכם ההורים.

אתה מספר שניסיתם המון דברים – עשיתם כל מה שיכולתם לחשוב עליו על מנת שההתנהגות המפריעה תפסק.
אחד הכללים החשובים בחינוך הוא לבחור דרך אחת ולהתמיד בה. מכיוון שאתם כל פעם מנסים משהו אחר הילד לא מבין מה בעצם מצופה ממנו. פעם כועסים, פעם מענישים, פעם מדברים ומסבירים, פעם מתעלמים, פעם מוותרים, פעם לוקחים את התינוק לחדר אחר, פעם מכניסים אותו לחדר אחר ועוד...
מכיוון שהוא לא יודע מה תעשו בפעם הבאה הוא מבולבל וממשיך בהתנהגות שלו.

חשוב לשמור על האח הצעיר מפני הבכור. כהוריו אתם מחוייבים להגן עליו בדיוק כפי שתגנו על הבכור במקרה שצפויה לו סכנה כלשהי.

הרחקת הילד הצעיר עד שהבכור נרגע, אחת השיטות בה נקטתם, היא דרך טובה. זה לא קל, אבל כדי לראות תוצאות צריך להתמיד בעקביות ולא להתייאש אם זה לא משתנה בתוך כמה ימים.

במקביל יש לחזק את תחושת השייכות והדימוי העצמי של הבכור - שירגיש שהוא מוערך, חשוב ומשמעותי בבית. הדרך לחזק את תחושת השייכות היא על ידי נתינת הרבה אפשרויות בחירה, נתינת עצמאות, זימון התנהגויות של תרומה ומועילות, עידוד ועוד...

לא אוכל לפרט כאן כיצד לעשות זאת בפועל אך לשם כך אני מזמינה אותך להתקשר לקו היעוץ שם תוכל לקבל הסבר מפורט לגבי ההמלצות שלי.

תוכל לומר שקבלת יעוץ כאן בפורום ושאתה מתקשר בהמשך לכך. או שתוכל לספר הכל מההתחלה...

קו הייעוץ פעיל בימים א-ה בשעות 10-13 בבוקר ובשעות 22:00-22:30 בערב

בהצלחה,

בברכה,
איילת אפשטיין - יועצת משפחתית ומדריכת הורים
מתנדבת בקו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך – קול להורה 6968*