הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

בן שנה ו7-היצמדות לאמא וחרדת זרים

נורית קרקש ינקלביץ(15.8.2016, 0:39)

שלום מיטל ותודה על שאלתך.

כפי שאת מתארת, את מזהה כי בנך מתמודד עם חרדת נטישה ועם חרדת זרים. שתי התופעות הללו קשורות זו בזו ובעצם מבטאות את ההתפתחות התקינה של בנך. בכי במפגש עם אנשים זרים או שאינם דמויות מטפלות ובכי שחוזר על עצמו כאשר אחד מההורים מתרחק ממנו מעידים על כך שבנך מבחין ביניכם, הוריו, לבין שאר העולם, מעיד על כך שאתם חשובים לו ומייצרים אצלו תחושת ביטחון.

ציינת כי יצאתם לחופש, האם ציינת זאת מכיוון שכעת את חשה את בנך זקוק לך יותר מאשר בשגרה?

התחושה כי בנך פיתח תלות בך ואף דמות אחרת אינה מספקת עבורו וודאי מחמיאה ובו בעת מקשה עליך ואף מתסכלת את בן זוגך שאינו יכול לעזור ולהרגיע אותו.

עוד כתבת כי חשת התגברות בתקופה האחרונה של תגובותיו. האם את יכולה להצביע על אירוע מסוים אשר התרחש סביב התגברות הבכי? כיצד נפרד בתחילת יום בגן בתקופה שלפני החופש?

בהנחה ולא התרחשו אירועים משמעותיים שתוכלי להצביע עליהם, אני רוצה להציע לך בשלב זה להיענות לצרכיו של בנך עד כמה שניתן ולהיות קשובה לו. בשעת משחק, נסי להיות לידו, אפשר גם להביא את המשחק סמוך לאזור בו את מבצעת את מטלות הבית לדוגמה. כך, יחוש ביטחון עקב נוכחותך הרציפה ויוכל להתפנות לשחק. כמובן שיש גם אילוצים ולעתים לא תוכלי להיות שם כמה שירצה וזה בסדר.

אין צורך "להרגיל" אותו לדמויות אחרות בשלב זה אלא להמשיך כרגיל ואף אין צורך להאריך בהדרגתיות את משך הזמן בו את "נעלמת" לו. חשוב להדריך ולומר לאבא, סבא וסבתא או אחרים כי זהו השלב ההתפתחותי כרגע ואין צורך לקחת ללב וגם לא לקחת אותו אליהם בניגוד לרצונו אלא לאפשר לו עד כמה בטחון שניתן. חשוב להיפרד ולא להיעלם כאשר את או כל אדם אחר צריך ללכת גם אם אתם חוששים מתגובה של בכי. היעלמות מעוררת חרדה גדולה יותר אצל הילד. ולסיכום חשוב לי לומר ששתי התופעות שציינת הן טבעיות ויחלפו בהדרגה.

בהצלחה וחופש נעים,

נורית ינקלביץ'

קול להורה – קו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך ויצו 6968*

(קו הייעוץ יצא לחופשת קיץ ויחזור לפעילות בתאריך 24/8/16)