הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

גמילה מטיטול

נורית ינקלביץ(15.8.2016, 14:57)

שלום ענבל,

אני רוצה להודות לך על פנייתך ולהוקיר את הדאגה והאכפתיות שלך כלפי בתך הקטנה.

את כותבת שהתחלת בתהליך גמילה וכי בתך יודעת לזהות שהיא צריכה פיפי ואף מתריעה לפני כן. סימנים אלה בהחלט מעודדים ומראים על בשלות קוגניטיבית ופיזיולוגית של בתך.

האם התחלת התהליך הייתה ביוזמתך? האם בתך ביקשה להוריד את החיתול? אני מבינה מדבריך שהקושי שלה לשחרר פיפי וקקי גרם לך להציע לה להחזיר החיתול והיא סרבה. ההצעה הזאת אכן רלוונטית כאשר אנחנו רואים שהילד סובל ומתקשה להיפרד מהצרכים.

חשוב לשים לב לכמה דברים:

1. האווירה בבית - יתכן שמרוב ההתרגשות נושא הגמילה הפך להיות המרכזי בבית. חשוב קצת להרפות ולהוריד את הנושא מסדר היום, בתך כך נשמע - מכירה ויודעת איפה ומתי עושים פיפי וקקי ולכן לא צריך להרבות בעיסוק בנושא. חשוב לשמור על אווירה נעימה ובמידה ויש קצת לחץ, לנסות ולשנות את האווירה.

2. בהנחה ומחליטים להמשיך בתהליך הגמילה ובתך מסרבת לחיתול כפי שהצעת לה, תמשיכי לסייע לה ברגישות כאשר היא מכריזה על פיפי או קקי. אפשר להציע לה עזרה, לשאול אותה איפה תרצה לעשות פיפי/קקי וגם לתת חיבוק תומך במידה והיא רוצה.

3. התיידדות עם האסלה/הסיר - תהליך הגמילה כולו כרוך בלמידה רבה של מיומנויות ואפילו נורמות חדשות. למשל, צריך להפסיק לשחק כדי ללכת לשירותים, איך להתלבש, להוריד בגדים וכו'. למידה נוספת היא היכרות עם המקום החדש בו עושים צרכים. חשוב להראות לה כי גם שאר בני המשפחה משתמשים בשירותים. אם מדובר בסיר, ניתן לקשט אותו במדבקות, לשחק בו עם בובה, לשבת עליו גם כאשר היא לבושה ועוד.

4. שיקוף - חשוב לשקף לבתך את הקושי אותו היא חווה כפי שנתפס בעיניך ולהגיד לה שתרצי לסייע לה. לצד זה, חשוב לומר ללא כעס, פיפי וקקי אנחנו עושים בסיר או בשירותים (מה שתבחרו).

מכיוון שאתן בתחילת התהליך ניתן עוד לעשות שינוי אך חשוב שתהיי קשובה גם לתחושות הבטן שלך וגם למסרים של בתך. כפי שכתבתי חשוב לשמור על אווירה רגועה ונעימה ללא עיסוק מיותר בנושא הגמילה.

לגבי גמילת הלילה אותה ציינת, אכן בתך מתעוררת יבשה וזה סימן מצוין, אך בשלב זה אני לא הייתי ממליצה להוריד את החיתול גם בלילה. אולי כדאי לחכות מעט עד שתהליך הגמילה ביום יהיה יותר נינוח.

בהצלחה,

נורית ינקלביץ

"קול להורה" - קו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך של ויצו 6968*