הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

פחדים ילדה בת שנה ועשרה חודשים

טלי פייר-משה(16.8.2016, 10:56)

שרון שלום,

את פונה בנוגע לבתך בת שנה ועשרה חודשים שאת מתארת: "שלאחרונה נעשתה מאוד פחדנית". את מספרת שרעש של אופנוע מקפיץ אותה וכן חוששת מאנשים ובעלי חיים.

האינפורמציה שסיפקת בפנייה הינה מאוד מצומצמת, לא סיפרת למשל במה מתבטא הפחד, לא כתבת מהי תגובתכם לביטויי הפחד שלה ועוד ולכן קשה לי לקבל תמונה מלאה שתסייע לי לתת מענה מדויק יותר. יחד עם זאת, אני מציעה כיווני התבוננות על העניין.

פעוטה בת שנה ועשרה חודשים הינה פעוטה שמתחילה לחזק את השליטה בגוף ואת העצמאות שלה ונתקלת במגוון חדש של אפשרויות בהם לא נתקלה בעבר. חלק מההתנסויות מעניינות וחלקן גם מפחידות.

רעש פתאומי וחזק כשל אופנוע הוא רעש שמפחיד לא רק ילדים צעירים אלא אף אותנו המבוגרים, השאלה היא מהי עוצמת הפחד, איך מתבטאת תגובת הפחד וכיצד היא מתגברת על הפחד?

כאשר פעוט מגלה תגובת פחד הוא זקוק לעזרת המבוגר על מנת שיסייע לו לפרש את הסיטואציה וללמוד לפעול ביעילות וכן לקבל תמיכה.

האם אתם מבצעים תיווך בין הגורם המאיים לבין הילדה? לדגמא - אומרים לה: "שמעת עכשיו רעש שהפחיד אותך, זהו הצליל שמשמיע אופנוע נוסע. כאשר את שומעת רעש כזה תדעי שזהו אופנוע. זה באמת צליל חזק ולא נעים, אבל הרעש הזה אינו מזיק לך".

ביטול פחדו של הילד רק מעצים אותו ולכן לא כדאי לומר לה משפטים כמו: "זה שום דבר", "זה בכלל לא מפחיד" "אין לך ממה לפחד" וכד'.

בקשר לכסיסת הצפרניים - בדרך כלל מדובר בהרגל מרגיע. האם היא משתמשת במוצץ? האם חל שינוי בצורת האכלה דלה (בקבוק וכד'?) האם מישהו מבני הבית כוסס אף הוא? כמה זמן זה נמשך ובאיזו תכיפות?

אשמח לשמוע ממך ולסייע לך יותר בהמשך.

בברכה,

טלי פייר-משה
מתנדבת בקו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך – קול להורה 6968*