הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

שימת גבולות לילד בן חמש

עידית קידר(23.8.2016, 16:06)

שלום לך עדי,

את משתפת אותנו בתחושה של חוסר אונים מול התנהגותו של בנך בן החמש. אכן, לא קל להתמודד עם ילד שמגיב בכעס ובצעקות ובמיוחד שאת מגדלת אותו לבדך.

יחד עם זאת, כדי לעזור לבנך לשנות את התנהגותו, יש ללמוד ולאמץ דרכים ותגובות יעילות שיפחיתו בו (ובך) את הכעס וההתנהגות הכוחנית. עם כל הרצון יקשה עלי לתת לך מענה מפורט כאן בפורום – אני מציעה ומזמינה אותך להתקשר אלינו לקו הייעוץ כדי שנוכל להדריך אותך באופן אישי. אוכל להציע כמה כיווני מחשבה:

בדיקת גבולות מצידו של בנך, אופיינית לילדים החל מגיל שנתיים ואין זה דבר שלילי. בנך בודק גבולות לא רק כי הוא ילד מרדן, עקשן ודעתן (אגב, דעתנות היא תכונה חשובה לחיים), אלא כי הוא גדל ומתפתח, רוצה להיות אישיות נפרדת ממך, רוצה להרגיש עצמאי, רוצה לקבוע, להשפיע להחליט החלטות משלו. בנוסף, הצבת גבולות מצדך, היא לא רק כדי להשתלט על בנך אלא כדי לשמור עליו, לתת לו תחושת ביטחון, ללמד אותו להתנהל בחיים וכו'.

אומנם לא ציינת איך הגבת אליו מאז שהיה קטן אך ניתן להבין מדברייך שלעיתים נכנעת לדרישות שלו וויתרת על הגבול ולעיתים, כעסת וניסית להשתלט עליו -שתי הדרכים הללו לא יעילות לילד ולא להורה ויתכן שזו הסיבה שבנך המשיך בדרך התנהגותו – לא ממש ברור לו אם את מתכוונת לגבול שהצבת ואומנם כאשר צעק והתעקש – השיג את מבוקשו.

אם אכן את מקבלת ומבינה שהגבולות חשובים להתפתחותו של בנך להיות בטוחה בדרישה ובגבול - יש להגיב בדרך סמכותית שמשלבת בין הכניעה כלפיו לבין הכעס עליו. התקף הזעם, אומנם לא בשליטתך, אך אופן התגובה כלפיו הוא בשליטתך ורצוי שיהיה ביוזמתך . למשל, כשצריך ללכת להתקלח – הולכים להתקלח, גם אם מתמרד ובוכה אפשר לומר "המקלחת חשובה לניקיון הגוף ואתה חייב להתקלח גם אם אתה לא אוהב" ואז לקחת אותו ביד (לא בכעס ובכוח) ולהכניס למקלחת.

אחת הדרכים היעילות לחזק את עצמאותו, היא לאפשר לו בחירה בין 2 אפשרויות למשל, לפני שהוא אומר "את לא תחליטי על הכל" את יכולה להציע לו 2 אפשרויות, למשל, לפני שדורש לראות טלוויזיה, אפשרי לו לבחור בין 2 אופציות המקובלות עלייך (עוד 5 דק/עוד תוכנית/לפני האוכל/אחרי..). במידה ובוחר אחת מהן חזקי אותו על הבחירה והביעי זאת במילים ברורות שיתנו לו תחושה שהוא תורם, קובע ומשפיע. אפשר לתת לו לבחור גם בדברים נוספים- סוגי משחק, אפשרויות בילוי, אוכל, לבוש..- וסביר להניח שעם הזמן כשתחזק עצמאותו הוא יפחית את הבעות הכעס.

לא ציינת בדברייך אם יש מצבים שבהם בנך מתנהג בדרך נעימה ומשתפת (גם בבית וגם בגן, במשפחה המורחבת) – אם כן, נכון יהיה לעודד אותו על ההתנהגויות והתכונות החיוביות שלן כמו: "הרעיון שהצעת הוא מאוד יצירתי"... "נעים לי לראות שאתה מקשיב, מדבר יפה......" וכו'. בכך את מראה לו שהוא מועיל לך ולבני המשפחה לא ציינת בדברייך אם יש מצבים שבהם בנך מתנהג בדרך נעימה ומשתפת (גם בבית וגם בגן, במשפחה המורחבת) – אם כן, נכון יהיה לעודד אותו על ההתנהגויות והתכונות החיוביות שלן כמו: "הרעיון שהצעת הוא מאוד יצירתי"... "נעים לי לראות שאתה מקשיב, מדבר יפה......" וכו'. ככל שיקבל הערכה ועידוד להתנהגויות הטובות, וכאשר היחסים בבית יהיו יותר נינוחים ופחות לחוצים וכעוסים, גם אז יעלו הסיכויים שירגיש טוב עם עצמו ויבחר יותר ויותר בהתנהגויות חיוביות.

כאמור עדי, ההורות היא תהליך מורכב ואין ספק שבימים חמים וארוכים אלו את ובמיוחד כשאת מרגישה מתוסכלת וחסרת אונים.. זה גורם לך להגיע לתחושות כעס.

וניתן לעזור לך לעבור את התהליך בדרכים שיקלו עלייך. את מוזמנת להתקשר אלינו ונשמח לסייע לך גם בהמשך.

בברכה,

עידית קידר
מתנדבת בקו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך – קול להורה 6968*