הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

מעבר גנים כל שנה

ליאת קליין- קול להורה(3.9.2016, 15:36)

דניאל יקרה,

תודה על פנייתך וסליחה על העיכוב בתשובתי.

את מספרת כי בתך חווה ועוד תחווה מעברים רבים ב6 שנותיה הראשונות ושואלת האם הדבר יכול להשפיע עליה מבחינה נפשית או חברתית באופן כל שהוא.

מכיוון שאין בידי פרטים אודות בתך – כיצד הגיבה עד כה לשינויים ומעברים, כיצד היא מגיבה בכלל לגירויים חדשים, כמה זמן לוקח לה להסתגל למצב חדש, איך את חווה אותה מבחינה חברתית, ויותר מכך- כיצד אתם, כהוריה, חווים מעברים – האם כמשבר או כהזדמנות?

אוכל לתת לך תשובה כללית- הורים רבים, כמוך, מתלבטים בסוגיה זו בעת בחירת מסגרת חינוכית לילדם, ואין על כך תשובה חד משמעית...כפי שאת יכולה להבין , העניין ברובו תלוי באופן שבו אתם, כהוריה, מקבלים את השינוי כהזדמנות להתפתחות , בטוחים ושלמים בבחירתכם ומשדרים זאת.

ילדים הם יצורים סתגלניים ורגישים והם קולטים היטב את המסר שהוריהם משדרים להם. מבחינתם , על פי רוב, כל החלטה יכולה להיות טובה עבורם ובלבד שהוריהם , ברורים ושלמים איתה. הילדים צופים בהורים ושואבים מהם את הכוח להתמודדות ולכן זקוקים למסר חיובי ומחזק.

אם תשדרי לה את המסר "בחרתי עבורך את המסגרת הטובה ביותר בעיני" - היא תוכל להרגיש בטוחה ושמחה במסגרת זו. להבדיל, אם תשדרי לה מסר של חוסר בטחון, חששות ודאגות- הדבר יקשה על הסתגלותה.

ילדים שחווים מעבר באופן חיובי, לומדים על עצמם הרבה: על הכוחות שלהם להסתגל, על היכולת שלהם להתגבר על קשיים, ליצור חברויות חדשות, לסמוך על עצמם, והרי כל שינוי הוא סוג של התפתחות והתחזקות. עם שק זה של כוחות ויכולות היא תצא לדרך והרי עוד יכונו לה שינויים רבים במהלך החיים, מעצם גדילתה והתפתחותה.

אין זה אומר שיש ליצור שינויים ומעברים במכוון, אך לעיתים, הדבר לא תלוי בנו וכאמור, כדאי לזהות בהם את ההזדמנות והסיכוי (ולאו דווקא את הסיכון).

לסיכום- תוכלי לעזור לבתך לחוות את המעברים באופן מחזק, ולסייע לה להסתגל בדרך הבאה-

· שוחחי איתה על המעבר כעל הזדמנות חדשה ושתפי אותה בהתרגשות של כולכם.

· דאגי להכין אותה ככל שתוכלי ולספק לה את מירב האינפורמציה שניתן אודות הגן החדש.

· היי קשובה לשאלות או לחששות שהיא מביעה , הכירי בהם ותני להם מקום, ועני לה בכנות, בצורה עניינית ובטוחה.

· שקפי לה את כוחותיה והזכירי לה את יכולתה להתמודד עם מעברים בעבר, העבירי לה את התחושה שאתם סומכים עליה , מאמינים בה ואתם כאן כדי לתמוך ולחזק.

· חזקי אותה גם עכשיו, כשהיא עושה את צעדיה הראשונים בגן החדש, על היכולת שלה להתגבר, להתמודד, להיפרד בבוקר, להתחבר ועוד...ואמרי לה זאת במילים ברורות- למשל: "ראיתי שהיה לך קשה להיפרד הבוקר, ובכל אופן הצלחת למצוא בך את הכוחות ולהתגבר, איזה יופי..."

אני מאחלת לכם התחלה קלה ומוצלחת ושנה נפלאה בגן,

ומזמינה אותך להתקשר אלינו לקו, אם תרצי עוד להפוך בנושא...

בברכה,

ליאת קליין – יועצת משפחתית ומדריכת הורים
מתנדבת בקו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך – קול להורה 6968*