הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

ילדה בת 3 עקשנית

טלי פייר-משה(7.9.2016, 16:57)

אמא שלום,

את פונה בנוגע לבתך בת השלוש אחות לתינוק בן 9 חודשים שאת מתארת שמרבה להתווכח. בפנייה הקצרה יחסית שלך הצלחת להעביר מאוד ברור עד כמה מצב היחסים עם בתך מטריד אותך ועד כמה את מתוסכלת ממנו.

זה נפלא שיש ילדה דעתנית אך זה בהחלט לא קל. הניסיון מלמד שילדים נוטים להתווכח כאשר הם מבינים שבאמצעות הוויכוח יוכלו להשיג את מה שהם רוצים. ומכאן אני מזמינה אותך לבדוק האם ברור קודם כל לך מה מותר ומה אסור ובהמשך האם הבהרת בצורה ברורה מספיק לבתך את הדברים? האם יתכן שלפעמים ויתרת?, כן איפשרת לאחר הוויכוח, כן התרצית? בדרך כלל שאנחנו מחליטים בצורה ברורה על דבר מה (למשל, חגירת חגורת בטיחות בנסיעה) ואנו בטוחים לגמרי בהחלטתנו - הילדים נוטים לקבל את ההחלטה, אך במקומות "האפורים" יותר, שם אי הוודאות גדולה והילדים יעשו ככל שביכולתם לגרום לנו לעשות/לתת מה שהם מבקשים.

דבר נוסף, שאני מבקשת ממך לבחון הוא - עד כמה יש לבתך זמן אישי-פרטי אתך, כאשר אחיה אינו נמצא בסביבה (אפילו לא ישן בחדר השני).? אני שואלת זאת כי פעמים רבות ילדים בוחרים בהתנהגות פרובוקטיבית ואף "שלילית" במטרה לגייס את התייחסותנו ותשומת הלב שלנו ולחזק את עמדת הכוח שלהם בבית.

אני יכולה להמליץ לך לשנות את האקלים של מערכת היחסים עם בתך באופן הבא -

ראשית להחליט עם עצמך (ועם ההורה הנוסף אם יש כזה) מה הם הדברים המשמעותיים עבורך, מהו סדר היום המתאים לכם וכד'. לאחר שהתמונה תהיה ברורה לך, תוכלי להעביר אותה לילדה.

לאחר מכן, הפחיתי תגובות כלפי התנהגויות לא רצויות שלה, כלומר הגיבי רק אם עושה פעולה של פגיעה ו/או הרס. אפילו צאי מהחדר אם אפשר כאשר מתחילה איזו "סצנה".ובמקביל הוקירי והגיבי לכל התנהגות רצויה - מחווה שלה כלפי אחיה, שיתוף פעולה שלה, כל דבר הכי קטן - התייחסי. (כמובן לא התייחסות ללא פרופורציות, ללא הבטחת הפתעות או קניית מתנות, אלא הוקרה - "כל כך היה לי נעים שכאשר קראתי לך מייד הגעת", או "תודה שהבאת את החיתול של אחיך, זה עוזר לי מאוד" וכד')

בנוסף, מצאי פעולות שהיא יכולה למלא שיימצבו ת מקומה כילדה בוגרת, מסייעת, אחראית וחיובית. תני לה הרגשה שאת סומכת עליה.

ומעבר לכל זאת - מצאי לפחות פעם בשבוע באופן קבוע חצי שעה שבה את ובתך מבלות יחד זמן פרטי, ללא נוכחותו של אחיה. המפגש הזה אינו מותנה בהתנהגותה, הוא שלה בכל מקרה וכן אין צורך לעשות משהו יוצא דופן. אפשר לשחק, לקרוא סיפור, לעשות טיול קצר או לאפות עוגיות וכד'. העיקר שתהיו שתיכן יחד ובאופן קבוע.

ייתכן שתרצי לשוחח יותר באריכות ותוכלי לעשות זאת באמצעות פנייה לקול להורה.

כמו כן, ייתכן שתמצאי עניין בהדרכת הורים.

אני חייבת לומר לך, שתחושות שלך מאוד מאוד מאפיינות הורים לילדים צעירים ובוודאי עם הצטרפות אח חדש למשפחה, שזוהי תקופה אתגרית ולא פשוטה, יחד עם זאת, הדברים בהחלט פתירים ויכולים להיות אחרת.

המון בהצלחה,

בברכה,
טלי פייר-משה
מתנדבת בקו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך – קול להורה 6968*