הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

איך לגרום לילד לשחק בחצר עם חול בגן

נורית ינקלביץ(14.9.2016, 1:06)

שלום,

אני רוצה לפתוח ולומר שהסתגלות למסגרת חינוכית חדשה כרוכה לעתים בהסתגלות לשינויים נוספים - חברים כפי שציינת, גננת, מבנה חדש, סדר יום, משחקים שונים, הדרך אל הגן ולעתים אף שינוי במקום מגורים וכן הלאה. אם פורטים את השינויים, רואים שאין מדובר בשינוי אחד בלבד וחשוב לעזור לילד להסתגל אליהם בקצב שלו תוך אמונה שיצליח לעשות את המעבר וכן להיעזר בצוות החינוכי.

סוגיה נוספת אליה התייחסת היא משחק בחול. משחק בחול הוא אכן חשוב ותורם להתפתחות הילד. באמצעות משחק בארגז החול הילד מפתח כישורים חברתיים, מפתח מוטריקה גסה ועדינה, לומד על מושגים הקושרים בזמן/כמות/מקום כמו: מלא, ריק, מתחת, מאחורי וכן הלאה.

הורים רבים חוששים ובצדק ממשחק בארגזי חול שאינם מטופלים כיאות ומלאים באשפה או צואת בעלי חיים. לכן, על אף שהותרת משחק בחול לדוגמה בחוף הים, מנעת משחק בחול במקומות בהם לא בטחת בניקיונם. חשוב לוודא כי בגן החדש החול מטופל וסביר להניח שכך הדבר.

שאלתך היא כיצד ניתן לגרום לילד לשחק בחצר. האם הכוונה היא רק להימנעות מהחול או שיש כרגע התנגדות גורפת מצידו למשחק בחוץ? התשובה רלוונטית להבנת ההקשר. אם כרגע מדובר בהימנעות ממשחק בארגז החול בלבד הייתי מניחה לזה ולא מוסיפה קושי מעבר לקשיי ההסתגלות הקיימים. יש בגן הילדים דרכים נוספות ורבות לשחק, ללמוד ולהתפתח.

בהצלחה,

נורית ינקלביץ'

"קול להורה" - קו ייעוץ חינמי להורים לילדים בגיל הרך 6968*