הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

גמילה חלקית

איילת אפשטיין(21.9.2016, 13:40)

רוני שלום רב,

בראשית דברי ברצוני להתייחס לחצי המלא של הכוס, לכך שבנך נגמל בו זמנית גם ביום וגם בלילה מפיפי. נראה שיש לך אינטואיציות טובות והבחנת היטב בנקודת הבשלות שלו כך שהצלחת לעבור איתו ביחד תהליך גמילה מוצלח ומעצים.

התופעה של גמילה מהירה מפיפי וגמילה מאוחרת יותר מקקי היא מוכרת ומשותפת לילדים רבים. לפעמים זה מכיוון שהקקי נתפס אצל ילדים קטנים כחלק מגופם ועל כן המחשבה על פרידה ממנו עלולה לעורר חרדה... לעיתים הילד יכול לחשוש שהוא ייפול לתוך האסלה וישאב פנימה ויעלם כמו הקקי... יש ילדים שחוששים מהרעש של נפילת הקקי לאסלה..

כאשר הילד גמול מפיפי ולא מקקי זה עשוי לגרום להורים רבים להתעסק עם עניין הקקי – יש לך קקי? עשית היום בגן? תגיד לי כשיהיה לך... בוא נלך לנסות... תשב עד שיצא לך... יושבים איתו בשירותים ומקריאים סיפורים... נותנים לו לשבת עם אייפד... אתה גדול... זה לא נעים... שיחות והסברים רבים שחוזרים בכל מיני הזדמנויות... ועוד ועוד.... העיסוק בקקי תופס נפח רב.

אם זה מה שקורה אצלכם בבית, אז אני ממליצה לכם לעשות שינוי בגישה שלכם, ההורים.

חשוב לא להפוך את הגמילה לנושא מרכזי בבית כדי שהילד לא ילחץ מהחשיבות שההורים נותנים לנושא או לחילופין יעשה לכם דווקא בנושא שנתפס על ידו כמשמעותי לכם.המטרה היא להעביר את האחריות בעניין הקקי לילד ולסמוך עליו שלאט לאט הוא יצליח לשלוט בצרכיו ויבחר לעשות אותם בשירותים/בסיר ולא בתחתונים.

אני מאמינה שיש לבן שלך יכולת שליטה טובה בסוגרים ושהוא גמול מקקי, כלומר יכול להתאפק וללכת לעשות בסיר או בשירותים, אבל הוא בוחר לעשות בתחתונים.

מכיוון שזו הבחירה שלו, והגוף שלו ברשותו, אין לנו יכולת לשלוט ביציאות שלו. ולכן, עלינו להעביר אליו את האחריות ולסמוך עליו שבהמשך יבחר לעשות בשירותים.

אני יודעת שאת במצוקה, ואני מבינה את הדחיפות. הוא בגן עיריה והציפייה היא שיפסיק לעשות בתחתונים.
לצערי אין פתרונות קסם, ועוד יותר מכך - לחץ הוא האויב הגדול ביותר בתהליך הגמילה ולכן השתדלו לא להלחיץ ולא להלחץ.

באותה נשימה, אני יכולה לעודד אותך שעל סמך הניסיון המיקצועי הרב בתחום - כאשר ההורים מעבירים את האחריות לילדים הבעיה נפתרת.

הדרך היא על ידי הפחתת ההתייחסות המרובה לסוגיית הקקי, העברת האחריות לילד, אמונה ביכולת שלו להצליח, עידוד להצלחות, והעברת ההתייחסות להתנהגויות חיוביות, תורמות ומועילות.

אני מזמינה אותך להתקשר לקו היעוץ שם ידריכו אותך כיצד עושים זאת בפועל, הלכה למעשה – כיצד ניתן להעביר אל הילד את האחריות לקקי כך שיבחר לעשות בשירותים ולא בתחתונים.

בהזדמנות זו רוצה לאחל לך שנה טובה ומתוקה,

בברכה,

איילת אפשטיין - יועצת משפחתית ומדריכת הורים,
יועצת בקו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך – קול להורה 6968*