הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

ביתי בת השנתיים קמה בלילה לאכול

נורית ינקלביץ(26.9.2016, 10:23)

שלום שיר,

כמה נעים לקרוא את האופן בו את מתארת את בתך, היא וודאי חשה זאת.

מדבריך אני מבינה שבתך בת השנתיים הולכת לישון בשעה 20:30 ומתעוררת בשש וחצי ועד לאחרונה ישנה לילה שלם. שלב הכניסה לשינה מתבצע בעזרת בקבוק וגם בליווי שלך עד שלאחרונה החלה גם לבקש בקבוק באמצע הלילה.

חשוב לדעת, כאשר הילד נרדם באמצעות גורם תלות מסוים - יכול להיות בקבוק, נענוע על הידיים וכן הלאה. כאשר הוא יתעורר, הוא יחפש את אותם התנאים בהם היה בפעם האחרונה כאשר נרדם. כלומר, את הבקבוק, השד, הנענוע, המוצץ וכו'. כאשר הילד אינו תלוי בגורם כזה או אחר, יצליח לחזור לישון באופן עצמאי ללא צורך בהורה.

יש כאן שתי נקודות שכדאי להתייחס אליהן:

1. כמו שאת מציינת, בתך מתקשה להירדם באופן עצמאי ותלויה הן בבקבוק והן בך. מה שאנחנו עושים כדי ללמד את הילד להירדם באופן עצמאי הוא להרחיק את גורמי התלות. אני מציעה להתחיל בהרחקה של גורם תלות אחד, לדוגמה הבקבוק, ורק לאחר מכן גם את תתחילי להתרחק. כלומר, לתת את הבקבוק מחוץ למיטה ורק אז להיכנס למיטה לישון כשאת יושבת לידה. ככל שתצליח להיפרד מגורם תלות אחד, גם את תוכלי צעד צעד להתרחק עד שלא תזדקק לנוכחותך בחדר על מנת להצליח להירדם.

2. שיטת הנוכחות המקוטעת - דרך נוספת אותה אנחנו מציעים להורים על מנת לעזור לילדים להיכנס לשינה באופן עצמאי היא שיטת הנוכחות המקוטעת. ההורה נפרד מהילד בברכת לילה טוב/נשיקה או כל דרך קבועה אותה תבחרי ואז יוצא מהחדר לפרק זמן קצר ביותר, יכול להיות חצי דקה עד דקה. ושוב אומר לילה טוב/ליטוף ויוצא וכך עד שהילד נרדם. מה שהילד לומד במצב כזה הוא שאין צורך לבכות כדי להחזיר את ההורה לידו. השיטה הזאת דורשת התמדה אך מהר מאוד ניתן להגדיל את מרווחי הזמן בהם הילד שוכב במיטה ללא בכי עד שנרדם.

את מוזמנת להתקשר לקו הייעוץ ולקבל ייעוץ נוסף.

בהצלחה,

נורית ינקלביץ'

"קול להורה - קו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך 6968*