הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

ביישנות התפתחותית גיל שנה ותשע

טלי פייר-משה(25.10.2016, 10:51)

אור שלום,

את פונה בנוגע להתנהגותה של בתך בת השנה ותשעה חודשים. את מספרת על סוג של "ביישנות", בעיקר במפגשים חדשים, ביישנות שמתבטאת בכך שהיא "מתחבאת" בתוך הרצפה... את תוהה האם מדובר בביישנות טבעית או קשורה באיזושהי צורה לחינוך...

ובכן, נתת תיאור מדוייק של ילדה שכחלק מהמזג שלה היא יותר "ביישנית", הדרך שלה להתמודד עם סיטואציה לא מוכרת - אנשים זרים, התנהגות לא נעימה (כועסים עליה למשל) היא בוחרת בסוג של הימנעות - "מסתתרת, הולכת לחדר אחר וכד', לאחר פרק זמן מסויים היא מתגברת על כך ומצטרפת לפעילות.

נראה שזוהי התנהגות טבעית ודווקא העובדה שאתם מכבדים חלק זה שבה ומאפשרים לה להתמודד עם מצבים שמעט קשים לה הוא אכן הדבר הנכון לעשותו. העובדה שהיא זקוקה לאיזה פרק זמן כדי "לעבד" את החוויה ולאחר מכן שבה לקחת חלק בפעילות מעידה על יכולת גבוהה לויסות עצמי ובהחלט יש לראות את החיוב שבכך.

מעניין שבגיל הזה ילדים ילדים חווים את המציאות מבעד לעיניהם בלבד ולכן כאשר היא מתחבאה ו"לא רואה אף אחד" אז מבחינתה גם איש אינו רואה אותה וכך היא מרגישה מוגנת.

יישר כוח על הרגישות לילדתכם ועל הנכונות לקחת אחריות על האפשרות שאולי מדובר ב"חינוך". המשיכו לתמוך בה ובבחירות שלה, אני בטוחה ש/כולכם תצאו נשכרים מכך.

בברכה,

טלי פייר-משה
מתנדבת בקו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך – קול להורה 6968*