הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

התאפקות לשירותים בגיל 2.8

טלי פייר-משה(30.10.2016, 21:42)

נטלי שלום וסליחה על האיחור במתן התשובה.

את פונה בנוגע לבתך שפיתחה עצירות התנהגותית של צואה. למרות שפנייתך תמציתית מהתיאור שלך עולה כי מדובר בעצירות חריפה שהיא לחלוטין בשליטתה של הילדה.

הניסיון מראה שעצירות שהתחילה כהתנהגותית הפכה להיות עצירות "פיזיולוגית" בעקבות ההחזקה הממושכת של הצורה במעיים, התייבשותה וכתוצאה מכך חווית יציאה מאוד קשה שגורמת לילד להימנע בעוצמה רבה יותר מיציאות. בכך נוצא "כדור שלג" שקשה להפסיקו. לפיכך, ההתייחסות למצב צריכה להיות הן פסיכולוגית והן פיזיולוגית.

פעמים רבות אנחנו נחשפים לתופעה של עצירות התנהגותית כאשר הפעוט מגלה שהוא יכול להשיג רווח משני גדול באמצעות העצירות. אני מזמינה אותך לבדוק האם ייתכן שבתך משיגה רווח כזה בעזרת העצירות - אולי הרבה התעסקות בעניין, תשומת לב, התגייסות של כולם מסביבה, העניין הוא נושא לשיחה מרכזי, הבטחות ו"שוחד"?

הניסיון מראה שבמצבים כאלה יש לשלב התערבות התנהגותית יחד עם עזרים פיזיולוגיים. אני ממליצה לך להתייעץ עם הרוקח לגבי מתן תוסף תזונה מסדרת האוילק שלקיחה יומיומית שלהם (זה נוזל מתוק וטעים) במינון המתאים למשקל הילדה גורם לריכוך הצואה ומכן לחויית יציאה סבירה. יש להקפיד על שימוש של ל]פחות שלושה שבועות רציפים על מנת להגיע ל"החלמה, של המצב. במקביל, יש להפחית את התעסקות היתר בעניין על מנת לצמצם את תחושת ההישג מהשליטה שיש לילדה מעצם החזקת הצואה על סביבתה. חפשו מקומות אחרים בהם יכולה הילדה לחוש בעלת ערך ויכולת - אפשרו לה לבחור דברים, להיות בעלת תפקיד ובעלת תחושת ערך. בדקו האם היא מקבלת מספיק תשומת לב אישית מכם, הוריה, כדי שלא תצטרך כל כך להתאמץ לקבלה.

תוכלו כמובן להתקשר לקו הייעוץ שלנו לשיחה מורחבת יותר.

בברכה,
טלי פייר-משה
מתנדבת בקו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך – קול להורה 6968*