הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

לא רוצה להתלבש-גיל ההתבגרות הראשון

עידית קידר(29.11.2016, 20:48)

שלום לך ליאת,

את מספרת על ביתך בת השנתיים שמסרבת להתלבש אך כשיוצאים מהבית היא מתלבשת – האם כוונתך שאז היא מתלבשת בכוחות עצמה?

ובנוסף, האם מה שמטריד אותך, היא העובדה שמסתובבת עירומה בבית או על שאינה מקשיבה לבקשתך? האם נראה לך שמציק/לוחץ/ לה משהו בסוג הבגד? לעיתים, יש ילדים עם רגישות מסוימת לבגדים. ומעניין היה לשמוע איך את נוהגת להגיב אליה כשמסרבת.

היות ואת כותבת שהתנהגות זו החלה לאחרונה, אז סביר להניח ששינוי זה מאפיין את גילה - גיל שנתיים - הנקרא בספרות המקצועית בשמות רבים, כמו "גיל המרד" "גיל ההתבגרות הראשון" - גיל שבו ילדים מרגישים שהם כבר "גדולים", יכולים, שיש להם רצונות עצמאיים ומחשבה עצמית משלהם. עד כה הרגישו תלות כמעט מוחלטת בהורים ונענו לדרישות שלהם ואילו עכשיו רוצים שיתייחסו אליהם כאישיות נפרדת ויאפשרו להם להחליט ולקבוע. לעיתים, כשהם חשים שלא מתאפשר להם לקבוע ולהחליט הם פונים לדרכים פחות יעילות ונעימות ושולטים בדרכם.

אחת התופעות המוכרות בגיל זה היא סירוב להתלבש – כך ביתך בודקת את גבולות הגוף שלה ואת גבולות הרצון שלה וכדי להגיב אליה בדרך יעילה חשוב ראשית להבין שהיא אינה עושה זאת נגדך, אלא גילתה ולמדה שדרך התנהגות זו היא זוכה לתשומת לב ממך. גם עצם העניין שאת מוטרדת מההתנהגות זה סוג של תשומת לב –. זוהי מעין דרך התקשורת בינכן "אני מסרבת לאמא – רואים אותי ועסוקים בי". ודווקא ככל שתרצי להחליט עבורה כך היא תתחזק את סרבנותה.

אם כך לטעמי, במקום לגרום לבתך לחזור וללבוש בגדים, נכון יותר לראות את מאפייני הגיל כהזדמנות לאפשר לה לקבוע, לבחור, להחליט - כמובן בהתאם ליכולות שלה ולגבולות שאת מציבה – במקום לומר לה מה לעשות, חשוב שתחליטי מה הגבול שאת מציבה וכפי שכתבת שאת לא מרשה לה לצאת מהבית בלי לבוש היא מתלבשת.

במקביל, כדאי לאפשר לה לבחור ולפתח עצמאות בתחומים שונים (מעבר ללבוש) כמו להציע לה לבחור מבין שתי אפשרויות ספר או צעצוע, או סוג של בילוי – שתי אפשרויות שמתאימות לך - ועודדי אותה על הבחירה שתעשה. את יכולה גם להציע לה לבחור בין שני בגדים אך מבלי לכפות אלא לעשות זאת בנועם. בדרך זו היא תרגיש שאת קשובה לה ומחשיבה את רצונה ודעתה ותזדקק פחות ופחות להתנגדות.

במידת הצורך, את מוזמנת להתקשר אלינו לקו הייעוץ ונשמח לסייע לך בהמשך.

בברכה,

עידית קידר
מתנדבת בקו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך – קול להורה 6968*