הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

מיניות בגיל הרך

איילת אפשטיין(14.12.2016, 19:56)

שולה שלום רב,

ראשית, קבלי את התנצלותי על העיכוב בתגובה.
שנית, תודה לך על שאלה מעניינת בנושא מיניות בגיל הרך, נושא שמעניין הורים רבים.
אני מנצלת את שאלתך כדי לכתוב כמה מילים לגבי מיניות באופן כללי, ובהמשך אתייחס לשאלתך.

הורים רבים נרתעים ומתחמקים משיחות בנושא מיניות כי הם מייחסים לגילויי הסקרנות של הילד קונוטציות מיניות של אדם מבוגר וזה מביך אותם. אין להם רעיון מגובש או תוכנית לגבי מה שעליהם לומר וכיצד עליהם לומר זאת, והם לא בטוחים במה הם מאמינים ומהם המסרים שהם רוצים להעביר לילדים שלהם.

אך חינוך מיני הוא תהליך מתמשך וחשוב להסביר לילד נושאים שונים על פי מידת התעניינותו ורמת הבנתו. אם עושים זאת בזמן הנכון ובדרך הנכונה זה עשוי להיות טבעי ומהנה וגם לתרום רבות ליצירת קשר רגשי עמוק עם הילד, קשר המאפשר אמון ותקשורת טובה גם בתחומים אחרים.

הדבר החשוב ביותר הוא להפוך את נושא המיניות לנושא חיובי שאינו טאבו ושאינו מודר לשיחה חד פעמית אלא נמצא ברמת השיח בבית בהזדמנויות שונות.

לגבי החלק הראשון בשאלתך:

התופעה שאת מתארת הינה מוכרת ולמרות שהיא מסעירה את ההורים אני יכולה להרגיע שברוב המכריע של המקרים היא חולפת.

בדור האחרון התרחש שינוי משמעותי בנושא גיבוש הזהות המינית כך שיש לבנים לגיטימציה "להתחבר לצד הנשי שלהם", לבטא רגשות ולאמץ תכונות שנחשבות לנשיות, ולבנות יש לגיטימציה להיות הישגיות, כוחניות ובעלות תכונות הנחשבות גבריות.

האם ידעת שבר רפאלי הייתה טום בוי? היא מספרת שנהגה ללבוש בגדי בנים רחבים, הלכה עם קוקו נמוך ורפוי, שחקה כדורגל עם הבנים, התנגדה לכל פריט ורוד ורצתה להיות בן!

הורים רבים חוששים שילדיהם יהיו הומוסקסואלים והם במתח כאשר הבנות סולדות משמלות, מעדיפות משחקי בנים ואומרות שהן רוצות להיות בנים, או כשבנים מגלים עניין באיפור, תכשיטים, לק, בגדי נשים, ונמנעים ממשחקים "גבריים" עם בנים.

בגיל הרך, ברוב המקרים, התנהגות שלא בהתאם למגדר נובעת מסיבות שונות (מבדיקה תמימה של ההגדרה המינית, מסקרנות למשחקים של המין השני, מהתרסה, מניסיון לקבל תשומת לב או מחיקוי דמות נערצת על הילדה) ורק בחלק קטן מהמקרים הדבר אכן נובע מנטיות מיניות הומוסקסואליות (שיתבררו רק בגיל מאוחר יותר). כך או כך התנגדות ההורים לא תעזור ואף תזיק.

כדאי שהורים יגיבו בענייניות וללא בהלה אם ילדיהם מתנהגים באופן האופייני לבני המין השני. רבים הסיכויים שילדים המתנהגים שלא בהתאם למגדר שלהם יאמצו בהמשך התנהגות מתאימה, אם הוריהם יניחו להם לפעול בצורה טבעית.

ועל כך כתבה בר רפאלי, לגבי אמא שלה – "היא הבינה שאם לא תתערב ולא תעיר שזה לא יפה, זה יעבור לי לבד"....

לגבי החלק השני בשאלתך:

ילדים צעירים יודעים להבחין בין שני המינים, בנים ובנות, אך עדיין אינם מבינים שמינו של האדם קבוע לכל חייו. בין גיל 3-5 ילדים מבינים את העובדה שמין האדם קבוע ואינו הפיך ושגורמים חיצוניים, כמו למשל לבוש, או גורמים חברתיים, כמו למשל במה משחקים, אינם משנים אותו.

יכול להיות שזהו בדיוק השלב בו נמצאת בתך והיא שואלת שאלות, בדרכה התמימה והמקסימה, במטרה לברר את השאלה הלא פתורה הזו.

ישנם ילדים שכאשר הם רואים את השוני בין הפין לפות הם חושבים שפות הוא פין שעדיין לא גדל, ושהוא יגדל בעתיד.... אולי זו הסיבה שבתך, שיש לה אח גדול והיא בודאי מודעת לשוני בינה לבינו, חושבת שגם אצלה הפות יגדל ויהיה כמו של אחיה הגדול....

אני מציעה לך לנצל לשיחה את ההזדמנויות שבתך מעלה את נושא. הסבירי לה על ההבדלים בין המינים ועל כך שהמין אינו בר שינוי. עני על שאלותיה וספקי לה ידע כך שתלמד מגיל צעיר לקבל את עצמה כפי שהיא, לא להסתיר ולא להתבייש בעצמה, ולבטוח בך שתקבלי אותה באהבה כפי שהיא.

ועוד כמה מילים באופן כללי:

הדרך הטובה ביותר להבטיח את המשכיות הדיון על מיניות היא על ידי עידוד הילדים בכל פעם שהנושא עולה מצידם: אני נהנית לדבר איתך על זה... זה נושא חשוב ומעניין ואני שמחה שאת/ה מעלה אותו.... אני נהנית לדבר איתך על זה כי זה ממש כמו לדבר עם מישהו מבוגר.... אני מתפעלת מהחשיבה הבוגרת ומהשאלות הסקרניות שלך...

כאשר אתם מופתעים ולא יודעים מה לענות, כאשר אתם לא מוכנים, כאשר אתם מתלבטים וצריכים לגבש לעצמכם עמדה או לאסוף את עצמכם אז תוכלו לומר: אני לא יודעת את התשובה אבל אני שמחה שאת/ה שואל/ת ואחזור אליך עם תשובה... אני צריכה לחשוב על זה ואני מבטיחה שנדבר...

ילדים שלא מקבלים תשובות בבית ימצאו את התשובות במקומות אחרים שעשויים להיות לא מהימנים ומזיקים (חברים, אינטרנט, רשתות חברתיות וכו'). הורים שרוצים להוביל ולהשפיע על דרך המחשבה של ילדיהם בנושא חשוב כמו המיניות, צריכים לשמור על ערוצי תקשורת פתוחים כך שהילדים ירגישו שהם מקור הידע שלהם, ושתמיד הם יכול לפנות אליהם.

מקווה שעניתי על שאלתך :)

בברכה,
איילת אפשטיין - יועצת משפחתית ומדריכת הורים
יועצת בקו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך – קול להורה 6968*