הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

בת 4 - התנהלות בגן

ליאת קליין - קול להורה(15.2.2017, 18:44)

שרית יקרה,

את מספרת על בתך, ילדה עליזה ופתוחה וגם קצת ביישנית, שלאחרונה נצמדת לגננת, על חשבון פעילויות עם בני גילה.

נשמע לי מדברייך, כי יש פער בין איך שאת חווה את ילדתך לבין דברי הגננת.

כמה שאלות עולות מדברים אלו-

ראשית, מה זה לאחרונה? האם עד כה בתך הייתה פעילה בחברת הילדים, והשתתפה בפעילויות, וכעת היא נמנעת?

ואם כן- האם השתנה משהו בחייה לאחרונה? בבית- כמו הולדת אח, היעדרות אחד ההורים, מעבר דירה וכו', או בגן- תחלופה של הצוות...או כל דבר אחר?

האם את חשה גם בבית בשינויים בהתנהגותה? בשינה, באכילה, בפתיחות ובשמחה?

במידה והתשובה לשאלות הללו היא שלילית...אולי הסתגלותה והשתלבותה של בתך בגן ובחברת הילדים היא תהליך מתמשך ,בעיקר לאור העובדה שרק השנה נכנסה לגן.

כשילד נכנס לראשונה למסגרת חינוכית , בתחילה הוא עדיין אינו עסוק במציאת חברים למשחק. קודם יש בפניו שתי משימות: האחת ללמוד להיפרד מכם ההורים, כדי להתמודד עם המשימות בכוחות עצמו והשנייה, ליצור מערכת יחסים משמעותית עם הגננת, כי זו תשפיע על התפתחותו הרגשית והחברתית בגן. האם ייתכן ובתך נמצאת עדיין בשלב זה?

כדי להחליט אם אכן יש כאן בעיה, חשוב שתתבונני בבתך גם מחוץ למסגרת הגן- בגינת המשחקים, בחברת בני דודים, ילדים של חברים ועוד. כיצד היא מצטרפת לקבוצת ילדים? או מצטרפת לילד אחד?

לעיתים קרובות מוצאים קורלציה בין דפוסי החברות של ההורים , לאלו של ילדיהם... האם גם אצלכם?

ילדים ביישנים זקוקים לזמן כדי "להפשיר", הם קודם מתבוננים מהצד, לומדים את השטח, מעבדים את המידע...ולאט לאט מתחזקים ומתחברים. ייתכן ובתך עוד זקוקה לחיזוק ולתדלוק של הגננת כדי

שתרגיש מספיק בטוח להצטרף לקבוצת החברים ולפעילות. כמה טוב שיש לה חיבור כזה טוב עם הגננת.

ולכן, לא הייתי ממהרת להצביע על בעייתיות, הייתי מזמנת עבורה הזדמנויות חברתיות, מחזקת את יכולותיה ומאפשרת לה להשתלב בקצב שלה ובדרך הנוחה לה.

חשוב לשדר לה שאת מאמינה בה וסומכת על יכולתה לבחור להצטרף.. משום שאם בתך תזהה שאתם מאד עסוקים בכך וגם מופעלים מכך באופן רגשי, זה עלול באופן לא מודע לחזק את הקושי.

במקביל, כדאי לייצר שיתוף פעולה עם הגננת – כדי לחזק את בתך גם בשעות הגן , להדריך אותה ולזמן לה הזדמנויות- בהדרגה וכשתהיה בשלה לכך.

יחד עם זאת, חשוב שתלכי גם עם תחושות הבטן שלך- ואולי תרצי בשיחה עם הגננת/ פסיכולוגית הגן, להזמין לגן איש מקצוע שיצפה ויחווה את דעתו.

מקווה שיכולתי להאיר מעט את הדרך...

את מוזמנת להמשיך ולשוחח איתנו בקו הייעוץ הטלפוני - "קול להורה" 6968* בימים א-ה 10:00-13:00 ו-20:00-22:30.

בהצלחה רבה,

ליאת קליין – יועצת משפחתית ומדריכת הורים
מתנדבת בקו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך – קול להורה 6968*