הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

חברות קבועה בגיל הרך

איילת אפשטיין(24.3.2017, 9:17)

שלום רב אלה,

הקשרים החברתיים של הילדים שלנו עם בני גילם הינם חשובים לבריאותם הנפשית ואת מתבוננת בבתך מהצד ומוטרדת מהיחסים החברתיים שלה.

היכולת לקשור קשרים חברתיים תלויה בגורמים שונים (טמפרמנט, הדוגמה האישית של ההורים, התרבות, המיומנויות החברתיות ועוד) וביחד איתם חשוב לשים לב לצרכים האישיים של הילד.

את מתארת ילדה שמחה, בעלת חוסן נפש ("לוקחת את החיים בקלות"), בוחרת היטב ובשיקול דעת את חברותיה (ילדות טובות ונעימות), ובעלת כישורים חברתיים טובים (נפגשת עם חברות אחר הצהריים, יודעת להצטרף לקבוצה, מסתדרת היטב עם החברות).

מה שמטריד אותך הוא שאין לה חברה אחת טובה וקבועה.

חשוב שהורים יכירו את החברים של הילדים שלהם אך חשוב שיהיו זהירים כשהם מנסים להתערב בבחירות שלהם.

יש הבדלים גדולים בצרכים החברתיים של ילדים, וגם של מבוגרים.

תתבונני קצת על הקשרים החברתיים שלך? של בעלך? האם בתך דומה לאחד מכם? האם את רוצה עבורה חוויה חברתית טובה שיש לך? או כזו שאין לך אך היית רוצה שתהיה לה?

מכיוון שאת מודעת לכך שנראה שזה מפריע לך יותר מאשר לה, אני מציעה לך עוד זווית למחשבה - לפעמים אנחנו משליכים את משאלות הלב שלנו על הילדים שלנו, מתוך רצון טוב שיהיו מסופקים ומאושרים במקום החברתי שלהם. אך עלינו להפריד בין הצורך והרצון שלנו לבין הצורך והרצון שלהם.

יש אנשים שזקוקים להרבה חברים ואחרים לפחות. יש אנשים שאוהבים ומסוגלים לתחזק חברויות רבות ויש אנשים שמספיק להם חבר אחד או שניים טובים והם מרוצים ומרגישים טוב במקומם.

נראה שבתך שמחה בחלקה, נראה שהיא חברותית ובעלת יכולות חברתיות טובות. בתך אינה שונה מבנות גילה מכיוון שאין לה חברה אחת טובה וקבועה ונראה לי שאת יכולה להיות רגועה לגבי בחירת החברים שלה, מספרם ואופי היחסים ביניהם.

ביחד עם זאת, אם את עדיין מוטרדת, אני מציעה שלושה דברים:
ראשית, דברי עם המורה שלה ותבקשי ממנה לספר לך על מצבה החברתי של בתך.
שנית, המשיכי לפתוח לה פתח שיאפשר גם חברויות קרובות וקבועות, כפי שאת עושה היום – לזמן לה אחר הצהריים הזדמנויות למשחק עם ילדה אחת כך שתהיה לה גם חוויה של משחק בקבוצות וגם חוויה של משחק בזוג.
ודבר שלישי, אם את רוצה לשתף בפרטים נוספים ולקבל הדרכה רחבה ומפורטת יותר אני מזמינה אותך להתקשר לקו היעוץ שלנו.

אלה יקרה, דבר אחרון שאסור לשכוח הוא שבתך מאוד צעירה ואני בטוחה שבמשך השנים היא תתנסה גם בחברויות מהסוג שאת מאחלת לה.

אשמח לשמוע את דעתך.

בברכה,
איילת אפשטיין - יעוץ משפחתי והדרכת הורים
צוות קול להורה - קו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך 6968*