הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

החלפת בייביסיטר

ליאת קליין - קול להורה(2.4.2017, 11:57)

עקשנית (?) יקרה שלום,

את מתארת את הקושי של בתך בת השנה וחודש לקבל את המטפלת החדשה ושואלת מה ניתן לעשות.

יש להניח כי הקושי שבתך מגלה, אינו אישי כלפי המטפלת הזו אלא אופייני וטבעי לגילה ולשלב ההתפתחותי בו היא נמצאת, כלפי כל מי שזר ולא מוכר לה.

פעוטות רבים שעד כה היה קל להעביר אותם לידיים אחרות או להשאיר אותם עם אנשים פחות מוכרים, מתחילים פתאום קצת לפני גיל שנה, לבכות ולגלות חרדה, כאשר הם בחברת מישהו שזר להם.

תופעה זו נקראת "חרדת זרים" – ומבטאת את הצורך של הילד להעדיף את הדמויות המוכרות לו – הוריו, הגננת, המטפלת המוכרת..., כי הוא כבר מבין שהן אלו שמספקות לו תחושת ביטחון ומספקות את צרכיו וה"אחרים" ה"זרים" אולי מסוכנים...וכך כשהדמויות המוכרות נעלמות מטווח ראייתו – החוויה הפנימית היא של חרדה.

לכן, בסביבות גיל חצי שנה- היה לבתך קל יותר "לקבל" את המטפלת הקודמת, וכעת היא חשדנית יותר ומתקשה לעשות זאת. ייתכן כי הישיבה בעגלה כרגע מעניקה לה מעט ביטחון לנוכח החרדה שהיא חשה.

חשוב להבין כי הופעת הסימנים הללו, מצביעה על התפתחות רגשית וקוגניטיבית תקינה אצל בתך ומבטאת את יחסי ההתקשרות התקינים והטובים איתכם, והביטחון שהיא חשה בסביבת כל אותן דמויות מוכרות.

חרדת זרים זו, תחלוף כלעומת שבאה בחודשים הקרובים- עם התפתחות היכולת לקביעות אובייקט, כאשר היא תבין שגם כאשר היא אינה רואה אתכם, אתם קיימים והיא תקבל את הביטחון שגם כשאתם לא כאן , תשובו אליה , כפי שעשיתם בעבר... ותלמד לבטוח גם בעצמה ולסמוך על המטפלת החדשה.

בינתיים, חבל לוותר על מטפלת אחראית וכן יש להניח כי תגובותיה של בתך לא ישתנו גם כלפי מטפלת חדשה אחרת.

ולכן הייתי ממליצה-

· לשתף את המטפלת החדשה כי התנהגותה של בתך נובעת מהתפתחותה, ואינה מופנית נגדה. כדאי, אם כך, לתת לבתך את הזמן והקצב הדרוש לה להרגיש מספיק בטוחה להתקרב ולשתף פעולה .

· לאפשר לבתך להתרגל בהדרגה למטפלת החדשה- אולי כדאי להזמין אותה מספר פעמים, אליכם הביתה, בשעה שאתם נמצאים, על מנת לשדר לבתכם רוגע וביטחון בקרבתה. כך תוכל להבין דרככם שאתם סומכים ובוטחים בה. אל תיבהלו כשהיא בוכה, עמדו לצידה, לטפו אותה והציעו לה לאט לאט ליצור קשר ולשחק עם המטפלת.

בדרך זו את יכולה לשלב בין ההקשבה והכבוד לרצונה של בתך ובין הרצון לתמוך בה ולקדם אותה בהתפתחותה תוך שאת מאמינה וסומכת על יכולתה להתגבר על החרדה בקצב ובזמן הנכון לה.

מה דעתך?

את מוזמנת להמשיך ולשוחח איתנו בקו הייעוץ הטלפוני - "קול להורה" 6968* בימים א-ה 10:00-13:00 ו-20:00-22:30.

בהצלחה רב וחג שמח, ,

ליאת קליין –
מתנדבת בקו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך – קול להורה 6968*