הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

זקוקה לייעוץ

ליאת קליין - קול להורה(27.4.2017, 17:15)

שי-לי יקרה,

את מספרת כי נלחצת מכך שגילית שבנך נחשף ברשת, לתכנים מיניים שאינם הולמים את גילו, ומבקשת לדעת כיצד להתייחס לכך ומה לומר לו.

ראשית, תודה על פנייתך, אני מבקשת לחזק אותך על כך שאת בוחרת להגיב בצורה מושכלת ומתאימה אף במקרים שמלחיצים אותך, מתוך ראיה שלתגובתך תהיה השפעה על בנך ועל המשך התנהלותו ולא פחות חשוב- על נכונותו בעתיד לפנות אלייך כשיחוש שמשהו לא תקין או לא הולם במרחב הווירטואלי בו הוא נמצא.

בהיותך מודעת בוודאי לכך שהרשת מציעה, מצד אחד, שפע רב של תכנים מעניינים מעשירים ומקדמים ומהצד השני גם טומנת בחובה סכנות שונות – את מאפשרת לבנך לשחק ולצפות בסרטונים – בפלאפון או בטאבלט תוך כדי כך שאת מבקרת ומגבילה את משך הפעילות שלו ואת התכנים אליהם נחשף .

בדרך זו את משיגה אמנם בקרה מסוימת על הנושא, וזה חשוב...

אולם חשוב שנדע- כי לנו ההורים, אין שליטה מלאה על מידת החשיפה של ילדינו לתכנים שונים- אם ברשת, או בטלוויזיה או בכל אמצעי מדיה אחר... התכנים השונים כל כך נגישים וכל כך ויראליים שיש סיכוי טוב שכל ילד ייחשף במידה מסוימת ובזמן זה או אחר למשהו מתוכם- גם אם נשתדל מאד שלא.

בנוסף ילדים בגילאים אלו, ניחנים בסקרנות וחקרנות רבה ועדיין אינם מבינים בעצמם- אלו מהתכנים ראויים לצפייה ואלו לא ולכן אין טעם לכעוס עליהם.

מתוך ההבנה, אם כך, שאיננו יכולים למנוע לחלוטין מקרים כאלו, רצוי ונכון ללוות את הילדים ולתווך להם את מה שהם רואים, בצורה נכונה מגיל צעיר, על מנת שתהיה לנו יכולת להשפיע על המסרים שהם מקבלים.

אני רוצה להזמין אותך לראות באירוע זה, הזדמנות לשיח עם בנך, בנושא הרשת בכלל ובנושא המיניות בפרט.

בנושא המיניות- ילדים חשופים מגיל 0 לנושא...מישהי בסביבתכם בהריון, או ילדה לא מכבר, תוכניות בטלוויזיה, כתבות בחדשות על הטרדות מיניות ועוד אין ספור סיטואציות...ולכן חינוך מיני כדאי שיתחיל בילדות הצעירה בצורה שוטפת ולא חד פעמית.

בנוסף , ישנם גם הסרטונים אליהם נחשף. סרטונים כאלו בדרך כלל אינם דומים לשום דבר טבעי, נורמאלי, רגיל או סביר. לא האקטים עצמם, לא מראה הגוף של הנשים והגברים, לא התייחסות האנושית האחד לשני ועוד. ולכן, ההשפעה שלהם על נפשו של הילד עשויה להיות לא טובה, לעורר פחדים , גועל, מבוכה ותפיסה מעוותת של מין, מיניות, יחסים ואפילו אהבה.

כדאי קודם להתחיל בשאלה- מה הוא ראה? על מה הוא חושב? מה עובר לו בראש? מה הוא מרגיש? (כדי להבין איפה הוא נמצא- לנוכח התמונות שראה... ) הקשיבי ברוגע ותני לגיטימציה לרגשות שעולים...בהמשך, תוכלי לנסות לארגן את המחשבות והידיעות שלו לתוך משהו מסודר יותר ומציאותי. אמרי לו כי את שמחה שהוא משתף אותך, זה מאד בוגר מצידו, זה עוזר לך לסמוך עליו ושהוא יכול לבוא לספר דברים כאלו תמיד ואת לא תכעסי.

בהתאם לכך תוכלי להסביר לו שחלק מהסרטונים שראה אינם משקפים מציאות נורמטיבית וחלקם אף מעוותים אותה מאד.שזה משהו ששייך לעולם המבוגרים ולא מתאים לצפייה לגילו ועלול להפחיד או להיות לא נעים עבורו.

אמרי לו כי זו הזדמנות מצוינת לספר לו , בהתאם לגילו , על מין ומיניות- למשל: על הבדלים בין בנים לבנות, על פין ופות, על יחסים ועל גילויי חיבה, על איך ילדים מגיעים לעולם...

תוכלי להיעזר בספרות ילדים , לדוגמא- בספר - "ספר מלא אהבה - איך נפתלי בא לעולם" שכתבה וציירה אלונה פרנקל

וכן באתרים מצוינים באינטרנט המספקים מידע והדרכה בנושא תיווך מין ומיניות לילדים בגילאים שונים כדוגמת- "מידע אמין על מין".

כך יקבל בנך ממך- מידע אמיתי, שמותאם לגילו וליכולתו להבין ויש סיכוי טוב שיוכל בהמשך הדרך לעשות את ההבחנה בין מה שנכון וטוב ומה שמעוות.

בנושא הרשת- אפשר לספר לו שאנשים שונים מעלים תמונות וסרטונים שונים. לא הכול הוא אמיתי, לא הכול משקף נכונה את המציאות, ולא הכול מתאים לכל גיל.

ולכן, תוכלי להציע לו לפנות אלייך אם משהו מסקרן אותו , או הוא רוצה לדעת יותר- וביחד תוכלו למצוא את האתרים המתאימים או את המידע המתאים.

בקשי ממנו לשתף אותך אם הוא נתקל במקרה במשהו עם אלימות, דם, נשיקות או אנשים ערומים , או תכנים שנראים כי אינם מתאימים עבורו.

כפי שאת ודאי מבינה, ככל שתגובת ההורים רגועה יותר ופותחת אפשרות לשיח ודיון בנושא, ללא ביקורת או כעס, כך היא בעצם משאירה דלת פתוחה לילד לפנות אל ההורה בכל מצב. והרי לשם אנו מייחלים...

אני מקווה שיכולתי להיות לך לעזר.את כמובן גם תמיד מוזמנת להתקשר אלינו לקול להורה ולהעמיק בנושא.

בהצלחה,

ליאת קליין –
מתנדבת בקו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך – קול להורה 6968*