הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

אכילת תמל בלילה

טלי פייר-משה(16.5.2017, 9:13)

אמא שלום,

את מתייעצת בנוגע להאכלת לילה של בתך בת שנתיים וארבעה חודשים. בוודאי לא קל לך לקום מספר פעמים בלילה ולתת לה בקבוק והדאגה שלך בהחלט מובנת.

אני יוצאת מתוך הנחה שמדובר בילדה בריאה שמתפתחת היטב ומשיבה לך ברוח זו. בדרך כלל מקובל שתינוקות בני שנה ומעלה אינם צריכים לאכול בלילה. יש לסדר את סדר היום כך שיאכלו מספיק במהלך היום, יפעלו מספיק במהלך היום ובלילה - שינה.

נראה שמדובר אצלה בהרגל נעים ומרגיע שהיא פשוט לא יודעת אחרת.

שנת הלילה של כולנו - מבוגרים, ילדים ותינוקות, מאופיינת במחזורי שינה שביניהם יקיצה. אצל מבוגרים יש 5-6 יקיצות ואצל תינוקות כ-10. אנחנו יודעים לחזור מיקיצה קצרה זו להמשך שינה ("מסתובבים לצד השני...") וכך למעשה פותחים מחזור שינה חדש. תינוקות ופעוטות שאינם יודעים לעשות זאת - להירדם בכוחות עצמם - קוראים למבוגר שיסייע להם להרדימם כפי שהם רגילים - חלקם על ידי הנקה, חלקם על ידי נענוע, טלטול עדין בעגלה, ליטופים ועוד. אצל בתכם זו אכילת הבקבוק.

נראה לי שמה שיסייע לכם כאן היא הדרכת שינה שתכיל את המרכיבים הבאים -

קביעת סדר יום עם מועד קבוע להשכבה, טקס שינה, גמילה מתלות בבקבוק כאמצעי להרדמות.

מדובר בשינוי משמעותי עבורה, ואני כבר מכינה אותך ששינוי כזה כרוך גם בהתנגדות ובכעס מצידה. היא פשוט לא מבינה את פשר השינוי. יחד עם זאת, אני ממליצה לבחור את הדרך המתאימה לך ולה (יש מגוון דרכים להוביל פעוט להרדמה עצמית), להתעקש ולא להתייאש (אבל לא להפוך זאת למלחמה אלה לתהליך של שינוי ששתיכן שותפות לו), משום ששנת לילה טובה לכם ולה היא מרכיב מרכזי בהתפתחות ובבריאות הפיזית והנפשית של כולכם.

בהצלחה,

בברכה,

טלי פייר-משה
מתנדבת בקו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך – קול להורה 6968*