הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

העברה לגן של נעמת

טלי פייר-משה(12.7.2017, 9:45)

שרון שלום,

את מתלבטת בנוגע למסגרת חינוכית לבתך בת כמעט שנתיים.

אני רואה שעשית כבר את רשימת היתרונות והחסרונות של כל מסגרת ואני מניחה שברור לך שבכל מסגרת יש גם חסרונות וגם יתרונות שהרי אחרת לא הייתה לך התלבטות. גם ברור לך שלייעץ לאיזה משתי המסגרות נכון להכניס את בתך בוודאי שאיני יכולה כיוון שאין אני מכירה את המסגרות ולא את בתך. יחד עם זאת, אני יכולה לשאול אותך כמה שאלות שאולי ימקדו אותך בנוגע למה נכון עבורכן.

אני גם מבינה שמדובר במעבר לשנה אחת בלבד, שלאחריה היא תיכנס לגן עירוני.

אני מבינה מהפנייה שאת מתלבטת בשתי סוגיות - האם להעביר לנעמת ואז להעמיד בפני בתך מצב של מעבר ותהליך של הסתגלות או להשאירה במסגרת המוכרת לה ושבה היא אהובה ומטופחת (למרות החסרונות הלא זניחים בכלל). וכן, האם יהיה זה נכון להכניסה למסגרת שיש בה ילדים רבים וכולם גדולים ממנה. התשובות לסוגיות אלה אינן חד-משמעיות אלה תלויות באופיה ובמידת התפתחותה של ביתך -

האם היא מתקשה במעברים למשל מהבית לגן, מפעילות לפעילות, מעירות לשינה ולהפך או עוברת ללא קושי? האם כשהיא נפגשת בדברים חדשים היא נוטה להתרחק או להפך - להתקרב ולחקור אותם? מהי היכולת השפתית שלה? האם היא מביעה את עצמה בצורה מובנת? מה מידת העצמאות שלה?

כדי לבחור עבורה את המסגרת המתאימה ביותר צריך לחפש מסגרת שתהלום את צרכיה הספציפים.

אם היא ילדה מפותחת, שקל לה להסתגל לשינויים ולדברים חדשים, שהיא מבטאת את רצונותיה בצורה ברורה ומובנת (לא רק לאמא שלה) והיא עצמאית בהתאמה לגילה, הרי שאין מניעה להכניסה למסגרת של נעמת ויש להניח שלאחר תהליך הסתגלות קצר תמצא שם את מקומה וטווח הגילאים של שנתיים - שלוש יספק את צרכיה ההתפתחותיים.

אם מדובר בילדה "עדינה", שיכולת העצמאות שלה נמוכה, שמידת הביטוי השפתי שלה מצומצמת והיא מגלה קושי בהסתגלות לשינויים הרי שכדאי להעדיף הישארותה במסגרת הנוכחית.

מקווה שסייעתי,

בברכה,

טלי פייר-משה
מתנדבת בקו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך – קול להורה 6968*