הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

מעבר ממשפחתון לגן ויצו

עידית קידר(26.7.2017, 6:54)

שלום לך אליה,

את משתפת אותנו בחששות לקראת הכניסה למעון ומעלה התלבטות לגבי השהות עם ביתך בשבוע האחרון של אוגוסט.

אפשר להבין את החשש - הוא טבעי ונורמלי. כאמא מסורה ודואגת, את רוצה לעשות את הטוב ביותר עבורה, לצמצם במידת האפשר את הקושי שלה להשתלב במעון החדש ולעשות את ההחלטה שתקל עליה את התהליך.

קשה לומר באופן חד משמעי מהי "ההחלטה הנכונה" ולנבא כיצד תשפיע על ביתך – ההחלטה צריכה להיות זו שתתאים לך, לביתך - ע"פ השיקולים וסידרי העדיפויות של המשפחה שלכן.

למשל, נשמע מדברייך שאת מאוד רוצה לבלות עם ביתך את השבוע האחרון של החופשה וזו אכן הזדמנות נהדרת להינות ולחזק את הביחד של שתיכן. מזווית ראייה זו יקל עלייך לבחור בהחלטה להוציא אותה מהגן.

אומנם לא פרטת מה היו הקשיים בכניסה למשפחתון ואיך ביתך "שרדה" /התגברה עליהם אך לא נראה לי סביר שהמעבר למעון יהיה "טראומתי" עבורה – ייתכן ובאופן טבעי ביתך תגיב לשינוי ובהחלט ייתכן שתידרש לה תקופת הסתגלות במעון החדש אך בהחלט אינני צופה נזק גדול או "טראומה". ילדים הם יצורים סתגלניים ורגישים והם קולטים היטב את המסר שהוריהם משדרים להם. לכן, אם את אכן מחליטה לבלות שבוע עם ביתך, הדבר החשוב ביותר הוא להיות שלמה עם ההחלטה שקיבלת ולשדר לה רוגע וביטחון. סביר להניח שמסר האומר: "בחרתי עבורך את המסגרת הטובה בעיני ולקראת המעבר נבלה יחד את השבוע" – עשוי להשפיע על הרגשת הביטחון שלה ועל השתלבות רגועה יותר. להבדיל, אם תשדרי לה מסר של חוסר בטחון, חששות ודאגות- הדבר עלול להקשות על התהליך.

בנוסף, אני מאמינה שבמעון יש צוות מקצועי של גננות ומטפלות שהוכשרו לקלוט את הפעוטות. הן יודעות לזהות את ההתנהגויות ואת הקצב הנדרש לך ולביתך ואת בפירוש יכולה להתייעץ ולהיעזר בהן לגבי ההשתלבות בימים הראשונים ולגבי שלבי הפרידה.

אני מקווה שתשובה זו תהיה לך לעזר, ומזמינה אותך לשוב ולהיעזר בנו, כאן או בקו הייעוץ.

בברכה,
עידית קידר
מתנדבת בקו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך – קול להורה 6968*