הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

קושי בהסתגלות בגן

עידית קידר(13.9.2017, 23:38)

שלום רב לך,

את משתפת בשינוי ההתנהגות שך בנך בן השנה וחצי גם בעניין הפרידה בבוקר וגם בבכי של הלילה. מהכותרת של השאלה, אפשר להבין שאת משייכת את השינויים למעבר וההסתגלות לגן החדש.

ראשית, מעניין לדעת איך נעשית הפרידה-מחוץ לגן או שאת נכנסת איתו? האם בדקת עם הגננת איך מתנהג בהמשך היום – משתלב או ממשיך לבכות? ולמה הכוונה "הגננת לוקחת אותו בכוח"?

אני שואלת כי בנך עדיין פעוט ולא יכול להביע את עצמו אלא דרך הבכי ולכן חשוב לדעת מה עובר עליו בסדר היום ואיך ניתן להרגיע אותו.

בכל זאת, את חווה את ריגעי הפרידה בבוקר כלא נעימים עבור שניכם ומבקשת לצעוד בדרכים שונות כדי להקל על התהליך. פרידה במהותה היא תהליך לא קל. רגשות של חשש, געגוע, אי וודאות הם טבעיים ונורמליים ולא כדאי לצפות שהכול יעבור בכיף ובמהירות. גם קצב ההתאקלמות שונה בין הילדים ולעיתים אורך בין חודש ל-3 חודשים. עברו רק שבועיים ובהתחשב שהחגים הבאים עלינו לטובה יזמנו עוד פרידות – כדאי לאגור אורך רוח וסבלנות.

בינתיים, אני מציעה לך א. לשוחח עם בנך בזמן רגוע ובשפה שמתאימה לגילו על הקושי שלו להיפרד "אני רואה שאתה בוכה ומבינה שעצוב לך כשאנחנו נפרדים"..או לשתף אותו ברגשות שלך: "כשאני בעבודה אני מתגעגעת וחושבת עלייך".. כך יוכל לחוש שאת מבינה ואמפטית לרגשות שלו. ב. כדאי ליצור מסגרת קבועה לפרידה כדי שבנך ידע ויהיה שותף לשלבים שבה: איך ובאיזה מקום בגן נפרדים, כמה נשיקות/חיבוקים, כמה זמן נשארים יחד וכו'. ובדרך לגן להזמין אותו לקיים יחד את הרעיונות שקבעתם. יתכן שעל אף המסגרת שתיקבעו, הוא ימשיך עם הבכי- אך חשוב להקפיד בעיקביות באותה דרך כל בוקר ואף לבקש את עזרתה של הגננת - חשוב שאת תעבירי אותו אליה (ולא שהיא תיקח אותו ממך בכוח) - כי כך את מעבירה מסר ברור לילדך, שאת בוחרת לצאת מהגן, כשהוא נשאר בו.

ומילה לגבי השינה, יתכן ויש קשר למעבר ולהסתגלות לגן, השינוי דורש מבנך כוחות להתמודד עם הכרות עם גננת חדשה, ילדים, סדר יום שונה – וזה בא לידי ביטוי בבית בשעות השינה.

נשמע מדברייך שאת מגיבה אליו בדרך נכונה. מצד אחד קשובה לבכי ונשארת לידו אך בשלב מסויים יוצאת מהחדר. כדאי להמשיך בעיקביות באותה הדרך גם אם מתעורר שוב באמצע הלילה.

יחד עם זאת, כדי להקל עלייך (וגם על בנך)בשלב זה הייתי מציעה לך להתמקד באחד מהדברים, למשל עם הבכי של הפרידה בבוקר. ככל שהתהליך יעשה בסבלנות ובהבנה, סביר להניח שבנך ירגיש בטוח יותר והבכי יפחת (ואולי אף ישפיע גם על התנהגותו בלילה).

במידת הצורך, נשמח לסייע לך גם בהמשך בעניין השינה.

בברכה,
עידית קידר
מתנדבת בקו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך – קול להורה 6968*