הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

ילד בן שלוש- שינוי התנהגותי

עידית קידר(18.9.2017, 13:44)

שלום לך ima יקרה,

את משתפת בדאגה שלך כלפי השינוי שחל בהתנהגותו של בנך השלישי בן ה-3. ראשית, נעים לקרוא על התכונות החיוביות שאת מגלה בו ומדגישה אותם בתחילת דברייך –ילד חכם, מתוק עצמאי ומאוד חברותי. עצם העובדה שעד לפני כ-3 חודשים היה חברותי ומשתלב אמורה לעודד אותך - שהרי זה מראה שהוא יכול ומסוגל לכך והנה את מציינת שכבר עכשיו הפרידות רגועות יותר.

לא ניתן לדעת בוודאות מה גרם לשינוי (וגם לא ממש חשובה הסיבה). רק התחילה שנת הלימודים ואך טבעי הוא שבנך "עדיין" לומד את סביבת הגן, צופה בילדים (מי חבר של מי..) ובוחר להשתלב בזמן ובקצב המתאים לו – וזה נפלא! מעניין היה לשמוע מהגננת איך מתנהג לאורך היום והאם יוצר קשרים עם החברים.

לא כתבת איך את מגיבה אליו כאשר הוא לא מוכן ללכת לחברים או כשנצמד אלייך – מנסה לשכנע אותו? להסביר?? - סביר להניח שבנך קולט את הדאגה שלך כלפיו–כדאי לזכור שכמו ילדים רבים בגילו הוא מתנהג בדרכים שונות כדי ליצור איתך קשר, כך הוא בודק ולומד באילו מהן הוא מצליח לקבל התייחסות ותשומת לב שנותנת לו הרגשה ש"רואים" אותו, ששמים לב אליו. לעיתים מתנהג בדרך מועילה, למשל כשהוא חברותי, מתוק, עומד על שלו....ולעיתים בדרך "מפריעה", למשל נצמד, מסרב ללכת לחברים... אין לי ספק שאת שמחה ונהנית כשהוא עונה על הציפיות. אך יתכן שהוא גילה (די במקרה ולא במודע) שדווקא שהוא נצמד אלייך הוא במרכז העניינים – את עסוקה יותר בו ופחות באחיו הגדולים (גם במילים וגם בדאגה אליו) וכך הוא קולט (בטעות) שהוא זוכה להתייחסות רבה יותר של אמא דרך ההתנהגות המפריעה ולכן בלית ברירה הוא ממשיך בדרכו כדי "לזכות ברווחים" אלו.

לכן, בשלב זה אני מציעה לך אני מציעה לך להפחית את הדאגה כלפיו מתוך הסתכלות עליו כילד חברותי, עצמאי ושיודע לעמוד על רצונו, חשוב לתמוך ולעודד את הבחירות החברתיות, (עם מי רוצה לשחק ואת מי רוצה להזמין אליו) ולהאמין שעם הזמן ובקצב שלו, הוא יזדקק פחות להיצמד אלייך ולמצוא את מקומו החברתי בגן

במקביל, חשוב גם לחזק אותו על היכולות והתכונות הייחודיות לו ולומר לו זאת במילים ברורות, כדי שיוכל להבין את ההתפעלות שלך על מה שאת מעריכה ואוהבת בו. ברגעים שהוא מתנהג כחברותי לומר לו: "כל הכבוד שבחרת לשחק עם חבר חדש, זה מראה שאתה ילד חברותי" או: "ראיתי שהתגברת ...למרות שרצית שהחבר יבוא אליך". אפשר גם להתייעץ איתו על ענייני חברים ואף לשתף אותו על התנהגויות שלך המראות על ההתייחסות אל חבר/ים : "היום עזרתי לחברה...ברכתי.. הקשבתי..." מהדוגמא הוא יכול ללמוד על כישורייך החברתיים ולהקדם בדרכו.

מאחלת לכם שנה טובה והצלחה בהמשך הדרך.

בברכה,
עידית קידר
מתנדבת בקו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך – קול להורה 6968*