הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

ילד בן 5 עדיין מרטיב בלילה

עידית קידר(25.9.2017, 22:20)

שלום לך אבא,

שאלתך קצרה ועניינית, אך חסרים פרטים כדי להבין את התהליך שעבר בינך בן ה-5 עד כה: כמה זמן שהוא כבר גמול ביום והאם הגמילה עברה בקלות? האם הראה סימני בשלות שבעקבותיהם החלטתם לעודד אותו לגמילת לילה?איך אתם נוהגים להגיב אליו כשמרטיב במיטה?

אני שואלת זאת, כי חשוב להבין שגמילת לילה מתרחשת ברוב הפעמים לאחר שקיימת שליטה ביום במשך תקופה, מכיוון שהשליטה על הסוגרים בלילה מבשילה מאוחר יותר מהשליטה עליהם ביום. כאשר הילד קם עם חיתול יבש במשך מספר בקרים או לחילופין כשהוא מבקש מיוזמתו להוריד את החיתול – זה מעיד על היכולת שלי לשלוט על הצרכים גם בלילה.

כדאי גם לדעת שהרטבת לילה היא בעיה שכיחה בגיל 5 – בעיקר אצל בנים, שאצלם השליטה בשלפוחית היא הדרגתית והיא נפתרת עד גיל 7 לערך.לפעמים זה קשור לעומק השינה : יש ילדים שהשינה שלהם עמוקה מאד, ואינם חשים את הלחץ בשלפוחית.

אומנם לא כתבת איך אתם מגיבים ואפשר להבין את הרצון לגרום לו להיגמל. אך ברור שהלחץ שלנו ההורים לא יקדם את הילד להיגמל ואפילו עלול לגרור תהליך גמילה ארוך ומתסכל לשני הצדדים.

במידה ולבינך אין בעיה פיזיולוגית (ניתן לעשות בדיקת שתן כדי להיות בטוחים) – אתה יכול אומנם לעזור לו, אך זה צריך להיעשות בשיתוף פעולה איתו תוך העברת אחריות אליו- ולמה הכוונה?

  • כדאי לשוחח איתו (בזמן רגוע ובאמפטיה) ולומר לו שאתה רואה שהוא כבר בוגר, יכול ומסוגל לעשות את הצרכים בשירותים במשך היום ולכן אתה מאמין בו וביכולת שלו לעשות זאת גם בזמן השינה בלילה.
  • להקפיד לא להעיר אותו בלילה – כי אז האחריות על השלפוחית שלו נשארת אצלך וכך הוא לא לומד כיצד לשלוט בה.
  • במידה וקם רטוב (אפשר להיעזר בשעוונית/ מגבת סופגת) חשוב לראות זאת כשלב למידה ולא שהוא עושה משהו נגדך – כך הוא מתאמן ומתקדם בהתאם ליכולתו. אני מציעה להכין לו מצעים ובגדים ליד המיטה ולשתף אותו בהחלפה: להוריד יחד את המצעים הרטובים, להתפשט לבד, להתלבש לבד, לשים במכונת הכביסה. הרעיון הוא שככל שירגיש לא נוח עם הרטיבות, יש סיכוי רב יותר שירצה להימנע מכך.
  • מומלץ גם ליצור שינוי בהרגלי השתייה שלו. לשתות עד כשעה לפני הכניסה לשינה ולא מעבר לכך. כמו כן, להציע לו ללכת לשירותים לפני השינה כדי להקל על השלפוחית שלו במהלך הלילה.
  • ומאוד חשוב.. לעודד ולעודד בכל שלב התקדמות. אם הוא קם יבש או מתעורר בעצמו וכו' חשוב לחזק אותו על היכולת שלו ועל ההרגשה הטובה שלו- שקם יבש וגם שלכם – שהמצעים יבשים.

ולסיום, למרות שעניין ההרטבה די מטריד ומעסיק, חשוב דווקא בתקופה הזו להתייחס יותר להתנהגויות המועילות של בינך (בלי קשר להרטבה) ולחזק בו את התחושה שהוא כבר ילד בוגר ואחראי, למשל: לשתף אותו ולהתייעץ איתו בדברים שקושרים אלייך, לאפשר לו לבחור את הבגדים שלו, לאן ללכת בשעות הפנאי (לגינה, לחברה, לרכב על אופניים וכו') – ובכך ירגיש בטוח בעצמו ויוכל להתקדם בתהליך הגמילה.

במידת הצורך, אני מזמינה אותך להתקשר לקו הייעוץ שלנו על מנת לקבל הדרכה מפורטת יותר.

בברכת שנה טובה,
עידית קידר
מתנדבת בקו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך – קול להורה 6968*