הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

בת כמעט שנתיים שמרביצה לאחיה

טלי פייר-משה(8.11.2017, 9:06)

גילי שלום,

בפנייתך את מספרת של בתכם בת כמעט שנתיים שמרביצה לאחיה בן ה-7. את מספרת שהדבר נמשך כבר זמן מה ומתייעצת מה ניתן לעשות על מנת להפסיק זאת.

אני רוצה לומר לך שככלל ילדים משתמשים בהתנהגויות שעונות להן על צורך כלשהו. את מספרת שבתכם משמרת את ההתנהגות הזו למרות שאתם: "אומרים לה בטון תקיף לא, אנחנו לא מרביצים ובדרך כלל גם מרחיקים אותו ממנה או אותה ממנו...." כלומר, הדרך שבה בחרת להשתמש אינה פותרת את העניין ולכן אני מציעה להסתכל על כך קצת אחרת -
אני שומעת כאן ילדה צעירה מאוד שמנסה לחפש את מקומה במשפחה - היא צעירה משמעותית מאחיה בגדול, הבוגר, היודע והיא קטנה. היא רוצה ליצור אותו אינטראקציות ולא ממש יודעת איך, אך היא גילתה שכאשר היא צובטת אותו, מושכת לו בשיער וכד' היא משגיה אפקט נפלא של התייחסות. וההתייחסות היא לא רק שלו, אלא של כולם - מזדעקים, כועסים, עושים...המון כוח במעשה אחד קטן. אין סיבה שהיא תוותר על העוצמה שהשיגה. לפחות כל עוד אין לה כלי אחר להשיג יותר תשומת לב והתייחסות ותחושת מקום וערך.

אני שמחה לשמוע שבגן ובמקומות אחרים היא אינה משתמשת בכך, פעמים רבות ילדים מעתיקים דפוסי התנהגות שמצליחים להם...מה שמראה שהעניין הוא רק במערכת היחסים בבית.

אני ממליצה להפחית בצורה משמעותית עד להפסיק לחלוטין את ההתייחסות המשמעותית שלכם להתנהגויות הלא רצויה שלה. אמרו לה בקצרה ובטון אסרטיבי שאצלנו לא מרביצים וקומו והתרחקו ללא מילים. בחזקת "אם אין קהל אין הצגה" מנגד התחילו לחזק אותה על התנהגויות חיוביות שלה, מצאו לה תפקידים בבית. קיימו פעילויות משותפות של שני הילדים - כדור, טיול הליכה, השחלות, בנייה בקוביות וכד' ואם מרביצה. אמרו לבנכם שהוא צריך לומר לה שלא נעים לו לשחק איתה ושיקום ויתרחק, אך בלי כעס או מלל רב. אתם לא חייבים להתערב בכל אינטראקציה ביניהם, הם שני אחים שמבנים את מערכת היחסים ביניהם גם ללא היתערבותכם. מעשה משפיע יותר ממילים.

אני בטוחה שבהדרגה תגלה שהיא לא צריכה להרביץ על מנת להיראות ולהישמע ותבחר לוותר על כך והם ייבנו לעצמם מערכת יחסים בריאה של אחים שגם אוהבים וגם רבים...

בברכה,

טלי פייר-משה
מתנדבת בקו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך – קול להורה 6968*