הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

הילדה שונאת את הגן, בוכה כל בוקר

טלי פייר-משה(7.12.2017, 17:26)

Elya שלום,

אני שומעת תיאור של פעוטה כמעט בת שנה שבוכה ומתקשה להיפרד בבוקר ואני קוראת שהפרשנות שלכם לסיטואציות האלה היא ש: "הילדה שונאת את הגן, בוכה כל בוקר".

כדי לבדוק את האפשרות הזאת ואף להציע התבוננות אחרת, חשוב לברר מה קורה אתה לאחר הפרידה והבכי. האם היא מצליחה להירגע? האם היא משחקת במשחקי הגן? האם היא אוכלת וישנה בגן?

אם התשובה לשאלות אלה הינה חיובית, אנחנו כנראה מתבוננים על ילדה שמתקשה בפרידה ולא על ילדה שסובלת בגן ולכן שונאת אותו. היא פשוט שונאת להיפרד מאימא, וכשאימא בסביבה היא מרגישה נוח לשחק ולהסתובב ואף להתרחק.

מעניין עוד לשמוע האם את נפרדת ממנה לפעמים מחוץ לפרידה בגן, למשל אחה"צ או בערב? עם מי את משאירה אותה וכיצד מתרחשת הפרידה.

חשוב גם לבדוק את תהליך הפרידה בגן - בבקרים כאשר אתן מגיעות לגן, האם את מקיימת טקס פרידה מסודר, החוזר על עצמו מדי יום, או שמא את "בורחת" לה, או לחילופין את בעצמך מתקשה בפרידה וחוזרת שוב ושוב בכל פעם שהיא בוכה?

פעוטות סביב גיל שנה חווים מבחינה התפתחותית "חרדת נטישה" זוהי תופעה התפתחותית חשובה שמעידה על כך שהילד מבין את הנפרדות שלו מאמו ואת היכולת של האם להתרחק ממנו ללא יכולת שלו לשלוט על כך. בנוסף, בגיל זה פעוטות מבינים בעיקר את מה שהם תופסים באמצעות החושים ולא מבינים שלדברים יש קיום גם אם לא רואים אותם. מצב זה יוצר אי שקט אצל הפעוטות והם יעשו הכל כדי שלא להתרחק מאימא ולהיפרד ממנה. קשיי הפרידה האלה יופיעו גם בעת הכניסה לגן, אך גם במצבי פרידה אחרים וכן אנחנו נראה שהפעוטות באופן כללי מעדיפים להיות בקרבת האם גם כאשר הם יחד בבית והם נוטים ללכת אחריה לכל מקום בבית אליו היא הולכת. תופעה זו חולפת תוך מספר חודשים והיא באמת מאתגרת עבור ההורים, בעיקר סביב החשש שלהם שמשהו לא טוב עובר על הילד, בעוד שמדובר בסך הכל בתופעה התפתחותית תקינה.

מה אני מציעה לעשות -

ראשית ענו לעצמכם על השאלות שהעליתי כאן.

בנו טקס פרידה קצר וברור החוזר על עצמו מדי בוקר. אל תיעלמו לה אף פעם והכינו אותה לפרידה. חשבו על האפשרות להביא חפץ מהבית עם ריח הבית, למשל בובה או דובון.

נסו לחזק את הקשר של הילדה עם מי מבנות צוות הגן כדי שתוכל לעבור לזרועותיה ביתר קלות.

אל תיבהלו מהבכי שלה ואל תתנו לו "לנהל" אתכם, אך תנו לגיטימציה לקושי שלה, היא באמת לא מבינה למה אימא הולכת ועוזבת אותה והיא רוצה להיות עם אמא...

לשיח נוסף, תוכלו להתקשר אלינו לקו הייעוץ.

בברכה,

טלי פייר-משה
מתנדבת בקו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך – קול להורה 6968*