הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

גישות שונות לחינוך ילדים

ליאת קליין - קול להורה(29.12.2017, 20:12)

הילה יקרה,

את מתארת אתגר מורכב ובעיקר נפוץ מאד בהורות והוא ההתמודדות עם השוני בעמדות של ההורים. בעיקר אנחנו פוגשים את המצב כשזה נוגע לגידול וחינוך הילדים שלנו, הפער בגישות ובדרכי החינוך מייצר הרבה מאד קונפליקטים שהרי אנחנו נוגעים כאן ביקר לנו ביותר- הילדים.

אין פלא שקונפליקטים כאלו שכיחים ביותר, שהרי כל אחד מבני הזוג מגיע להורות מרקע אחר ( דעות וערכים שונים, תפישות ואמונות שונות ומודל הורי אחר) . אלא שלא השוני בגישות ההורים הוא זה שמוביל לקונפליקט אלא התפישה כי רק דרך אחת צודקת ונכונה.

כששני בני הזוג אוחזים בדעה שכל אחד מהם הוא הצודק בדרכו, נוצר לעיתים מעגל ובו כל הורה מקשיח את עמדתו כתגובה לתפקוד ההורה השני (רך וקשה, קפדן וותרן, שמרני וליברל...) מתוך רצון לאזן את המערכת המשפחתית "ולהציל" את הילדים.

כך מתנהלים ויכוחים, ריבים, האשמות הדדיות וביקורת, לפעמים גם מבטלים זה את המילה של זו... ושני הצדדים מתבצרים עוד ועוד בעמדותיהם המנוגדות.

במצבים מעין אלו, ככל שזה נעשה בנוכחות הילדים, כל הצדדים יוצאים מופסדים-

כבודם וסמכותם של ההורים בעיני הילדים מתערערת, הילדים נותרים מבולבלים ומפוחדים כי הם חושבים שההורים רבים בגללם והם למדים כי כך פותרים קונפליקטים.

גם ההורים משלמים כאן מחיר- כשהילדים לומדים לעשות מניפולציות ולנצל את חוסר התיאום בין ההורים כדי להשיג את מבוקשם.

ולכן מומלץ לבנות "קואליציה הורית" – בתכנון מראש ובשיח מכבד ב4 עיניים ובמקום שקט, להבין על מה מסכימים לגבי ניהול הבית והילדים ועל מה לא.

במקומות בהן אין הסכמה משותפת- יש להבין מה עומד מאחורי כל עמדה של כל הורה, מתוך הבנה שלכל אחד מכם יש כוונה טובה ורצון להיטיב עם הילדים.

למשל: בדוגמא שתיארת- ייתכן והצורך שלך הוא בקשר ובחום עם הילדים. ייתכן והצורך של בעלך הוא לאפשר לילדים יותר עצמאות, וגבולות ברורים המעניקים יציבות וביטחון. אלו אינם צרכים סותרים! בשיחה משותפת תוכלו למצוא את הדרך להיענות גם לאלו וגם לאלו.

כשיש אי הסכמות , ניתן להתפשר וניתן להחליט שכל הורה עושה בדרכו והשני לא מפריע - אל חשש, הילדים לא מתבלבלים- הם לומדים שאבא משכיב ככה...ואימא משכיבה ככה, אבא מקלח כך ואימא כך, כפי שגם בגן הכללים אחרים וגם אצל סבא וסבתא...ונילדים לא מתבלבלים.

יחס של כבודבין ההורים חשוב הרבה יותר מאחדות דעים.

אם כל אחד מההורים חושב ואף נוהג אחרת- הילדים לומדים שיש מספר גישות לחיים, דבר שמעשיר את חשיבתם והם בבוא היום יוכלו לבחור את דרכם או לעשות תמהיל של גישות ההורים.

מה דעתך?

את כמובן גם תמיד מוזמנת להתקשר אלינו לקול להורה ולהעמיק בנושא.

בהצלחה,

ליאת קליין –
מתנדבת בקו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך – קול להורה 6968*