הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

ילד בן שנתיים

איילת אפשטיין(22.1.2018, 0:47)

שלום אורית יקרה,

את מתארת מצב בו בנך מעדיף אותך על פני אביו כאשר שלושתכם נמצאים ביחד. העדפה של הורה אחד על פני השני היא תופעה שכיחה ביותר בילדות, וכמעט כל זוג הורים התמודד עם תקופות בהן הילד הפגין העדפה ברורה לאחד מהם , ולעיתים אף חוסר רצון והתנגדות לאחד ההורים. העדפה של ילד לאחד ההורים מבטאת פעמים רבות היבטים התפתחותיים תקינים ולא מעידה על כך שאחד ההורים הוא הורה טוב יותר.
עם זאת, בזמן אמיתי, קשה להתעלם מההתנהגות הזו לאור תחושות העלבון והאכזבה שמציפות אותנו.

ראשית, חשוב להגיב באופן ענייני ולא רגשי – הורים רבים מרגישים תחושת עלבון, אכזבה או תסכול מהעדפת הילד. למרות הקושי להתעלם מההתנהגות הזו, זה הזמן לנשום עמוק, ולהגיב באופן ענייני. תנו לגיטימציה לרגשות של הילד - אני מבין שאתה רוצה את אמא אבל אמא עסוקה עכשיו/תחזור יותר מאוחר ולכן אני אעשה לך אמבטיה".

אם זה אפשרי ומתאים - כבדו את העדפת הילד – גם אנחנו כמבוגרים נותנים העדפה לחברויות מסויימות בתקופות שונות בחיינו. לילד יש פחות אפשרויות בחירה ושליטה ולכן, נסו עד כמה שאפשר לכבד את העדפותיו, להגיב אליהן באופן אמפתי ולהיענות להן. זאת, כל עוד אתם מרגישים שמדובר בהעדפה סבירה.

לצד הכבוד להעדפת הילד כבדו גם את הצרכים שלכם –היו נחושים וסמנו גבולות ברורים כאשר למרות שהילד מעדיף את אמא, אבא מטפל בו היום (כי אמא עסוקה).

ודבר אחרון - עשו "זום אאוט" ונסו להבין האם יש לדעתכם סיבה לכך שהילד מעדיף את אחד ההורים – האם ההעדפה של הילד משקפת בעיה בקשר עם אחד ההורים?אם כן, זה יאפשר לכם להבין טוב יותר את הילד ואת צרכיו, להבין יותר לעומק את מקור הקושי ולחשוב כיצד לשנות את המצב. במידה ואין בעיה בקשר הורה-ילד תוכלו לפעול על פי ההמלצות הקודמות.

במידת הצורך תוכלו לפנות לקו הייעוץ לקבל הדרכה פרטנית מותאמת אישית.

בברכה,

איילת אפשטיין - יועצת משפחתית ומנחת הורים
צוות "קול להורה" - קו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך – 6968*