הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

התייעצות בנוגע להפסקת בקבוק בערב

איילת אפשטיין(24.2.2018, 10:21)

שלום רב גוי,

ראשית, סליחה על האיחור בתשובה. היה שבוע עמוס...

את מתלבטת אם לגמול את הבן שלך מבקבוק כדי שלא ימשיך להיות תלוי בו לשם הרדמות וכדי לשמור על בריאות השיניים שלו.

אני מעריכה את המודעות שלך לנושא ולמחשבה שאת משקיעה בכך לטובת העצמאות והבריאות של בנך. אני רוצה לעודד אותך שיכול להיות שזה לא יהיה כל כך קשה כי נראה לי שכבר עשית מספר צעדים טובים ומקדמים.

ראשית, אני רוצה להרגיע שאין עמדה נחרצת לגבי גיל הפרידה מהבקבוק וזה בעצם נתון להחלטת ההורים, שמכירים את הילדים שלהם הכי טוב. לכן, אני רוצה לעודד אותך לסמוך על האינטואיציות שלך. אם האינטואיציות שלך אומרות שזה הזמן הנכון להפסיק עם הבקבוק אז תכיני את עצמך לכך שתצטרכי ללוות אותו בתהליך של גמילה שיהיה לו קצת קשה.

לעומת זאת, אם נראה לך שזה עבורו הרגל חשוב, נעים ומנחם אז אולי לא צריך למהר. הוא צעיר ובגילו ילדים רבים עדיין אוהבים וקשורים לבקבוק. כפי שכתבת, הוא לא זקוק לבקבוק כאוכל או שתיה כי הוא אוכל היטב והכלכלה שלו מבוססת על מזון מוצק בהתאם לגילו. הבקבוק נותן מענה על הצורך במציצה (אגב, אם יש לו מוצץ אז זה יקל עליו), הבקבוק הוא הרגל שיש בו חמימות וקרבה אל אמא (בערב), והוא הרגל שהפך להיות דפוס התנהגות נעים ומרגיע. כמובן שיהיה לו קשה לוותר על זה....

מהתיאור שלך התרשמתי שלילד שלך יש דבר מאוד חשוב – הרגלי הרדמות עצמאיים. בזכות העובדה שהוא לא נרדם עלייך עם הבקבוק (אלא נרגע בתוך החיבוק שלך עם הבקבוק ואחר כך הולך לישון ונרדם במיטה שלו) יש לו הרגלי הרגעה עצמיים והוא בעצם נרדם בלי תלות בבקבוק.

מכיוון שכך, ומכיוון שהוא עדיין קטן, והבקבוק אכן מרגיע ומנחם אותו אפשר לעשות את המעבר באופן הדרגתי. למשל:

אם הוא שותה מים מהבקבוק במשך היום - תוכלו, לשם התחלה, להפסיק הרגל זה ולעבור לכוס המתאימה לגילו, או לבקבוק מים מינרלים.

לגבי הערב, אני חושבת שהרעיון שלך מוצלח - כדי לשמור על השיניים חשוב שלא יהיו לו שאריות של חלב (סוכר) בפה בלילה, ולכן את יכולה לשנות את טקס השינה ולעבור לפתרון של צחצוח שיניים לאחר הבקבוק.

לגבי בקבוק הבוקר - הוא כייפי, אין בו נזק לשיניים, הוא אוהב את זה וכרגע נראה לי שאפשר להשאיר לו את ההרגל הנעים הזה.

לדעתי האישית הוא עוד קטן, כך שאם נראה לך שיהיה לו קשה להסתגל אז אין סיבה ללחץ... אבל אם חשוב לך להפסיק את ההרגל, ואני סומכת עלייך שאת יודעת מה הכי נכון לבן שלך, אז כמו כל מניעה של משהו אהוב, תצפי שיהיה לו קשה ותלווי אותו בסבלנות בתהליך השינוי.

אשמח לשמוע את דעתך.

בברכה,
איילת אפשטיין - יועצת משפחתית ומנחת הורים
צוות קול להורה, קו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך – 6968*