הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

בן 6 משתלט על אחיו ומרביץ

נורית ינקלביץ(15.4.2018, 15:42)

שלום רב,

מתיאורך אפשר לשמוע את חוסר האונים, הלחץ והייאוש מהמצב.

קצת היה לי קשה להבין במי ממוקדת השאלה - אם כי בין השורות אני שומעת שההנחה היא שהעובדה שהבן הבכור מכה את האח הצעיר, משפיעה גם על ההתנהגות של הבן הצעיר ועשויה להשפיע על מעבר לגן שפתי. אני ממליצה שלא לקפוץ למסקנות אלו ולפנות לצוות הגן בבקשה לקיים פגישה מסודרת ולקבל תמונה ברורה על מצבו של הילדים והשיקולים להעבירו לגן שפתי.

באשר ליחסים בין האחים - לא תיארת מתי התחילה ההתנהגות הזאת? האם מאז ומתמיד היה זה דפוס היחסים ביניהם? האם וכיצד את/ם מגיבים? כיצד צוות הגן מטפל בהתנהגויות של הבן הצעיר? איך מתנהג הבן הבכור בגן? למי מפריע המצב הנוכחי? באיזו תדירות מתרחשים המקרים הללו ביניהם? האם יש מכנה משותף למקרים בהם הם לא מסתדרים? נשמע שבין לבין הם גם מסתדרים ומשחקים יפה זה בחברת זה - איך אז אתם מגיבים?

התשובות לשאלות שהעליתי כאן יוכלו לתת תמונה יותר ברורה על המצב בבית.

מאחר והבן הבכור מטופל בגן שפתי, אני ממליצה להתייעץ עם צוות הגן, לברר בנוגע להתנהגות הבן ודרך הטיפול בגן במידה ויש צורך. האם קיים פער בין הבית לגן או האם התנהגותו זהה בשני המקומות?

חשוב להבין שסביבת המשפחה והקשר בין האחים היא סביבה בה לומדים הילדים ומפתחים כישורים ומיומנויות חברתיות. מותר להם גם לריב ואף חשוב, אם כי ההורים יכולים להסביר שגם כאשר הם אינם מסכימים תוקפנות פיזית ומילולית איננה מקובלת.

שימו לב כי האחים נמצאים בתפקידים בבית "החזק/תוקפן" וה"חלש" וכי יש לאפשר להם לפתח ולחזק גם תפקידים אחרים בבית. של מועילות ותרומה למשפחה. ניתן להציע להם לקחת חלק במטלות הבית, בקבלת החלטות ולחזק אותם על כך. לזכור לעודד אותם על התנהגות תורמת, חברתית, חברית וליצור עבורם הזדמנויות כאלה.

ניתן להמשיך את השיח בפורום ואני כמובן מזמינה אותך ליצור קשר עם "קול להורה", קו היעוץ הטלפוני להורים במספר 6968*

בברכה,

נורית ינקלביץ - "קול להורה"