הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

ללכת לשירותים לבד

טלי פייר-משה(15.8.2018, 12:41)

קרן שלום,

את מבקשת להתייעץ בנוגע לבתכם בת שנתיים ושבעה חודשים שנגמלה לאחרונה ולמעשה הייתי אומרת שעדיין נמצאת בעיצומו של התהליך. אני מתכוונת לכך, שלילדים בגילה לוקח זמן ללמוד ולהבין לגמרי את הסימנים המקדימים את ההפרשות ואת התזמון הנכון ללכת לשירותים (לכן חלקם למשל מפספסים). זאת הסיבה שהם מבקשים ללכת לשירותים ואף יושבים על האסלה/סיר פעמים רבות ולא תמיד עם תוצאות. הבקשה שלה שתתלוו אליה נובעת מכך שאתם נוסכים בה ביטחון. כאשר אתם מנסים להימנע מלהצטרף עליה זה מוביל אותה להתעקש על כך עוד יותר. אני ממליצה להרפות מהמאבק על כך ובמהלך השבועיים-שלושה הקרובים, לכו איתה מייד כאשר מבקשת. עשו זאת בצורה נעימה אך עניינית. זאת אינה פעילות חברתית או משחק. אתם מלווים אותה, היא עושה את מה שצריך, שוטפים ידיים והלאה. אני מניחה שזה לוקח בכל פעם כחמש עד עשר דקות וככל שתתמידו משך הזמן יתקצר. (בכל מקרה כדאי לדעת שמשך הזמן שעובר ליצירת שתן חדש לאחר ההטלה הוא כ-20 דקות).

לגבי הערב. בסופו של דבר זה עניין של הצבת גבול. לאחר טקס השינה, הכולל ביקור בשירותים. אמרו שלא יוצאים יותר מהמיטה. כאשר תקרא לכם שיש לה פיפי/קקי, תגידו לה שעכשיו ישנים ולא יוצאים יותר, היא מן הסתם תבכה ותכעס ותבקש לבדוק את רצינות כוונותיכם. ואתם תאמרו לה בקול רגוע וללא כעס, שיותר לא יוצאים מהמיטה, כי עכשיו הגוף זקוק לשינה ולילה טוב. וכך שוב ושוב מספר פעמים שיידרש לה להבין שאתם רציניים. ייתכן שבלילות הראשונים היא תעשה את הצרכים בטיטול, אך בהמשך תלמד שאתם אכן לא מוציאים אותה מהמיטה ותוותר על כך.

אין דאגה שזה ייפגע בגמילתה מטיטול בלילה, זה שלב מעבר וברגע שיכולת השליטה על הסוגרים תבשיל לחלוטין והטיטול יהיה יבש גם בלילה תוכלו להסיר אותו. אתם לא צריכים להגיד לה ,תעשי בטיטול". אלא פשוט ש"עכשיו לא יוצאים יותר מהמיטה". אם יהיה לה קקי/פיפי היא אכן תעשה בטיטול, אך אם לא יהיה לה היא לא תעשה.

בהצלחה, תזדקקו לסבלנות...

בברכה,
טלי פייר-משה
מתנדבת בקו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך – קול להורה 6968*