הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

שינה

טלי פייר-משה(14.11.2018, 13:20)

הורה מודאג שלום,

בפנייתך אני קוראת את הדאגה שלך שהתופעה של הימים האחרונים, של שנת צהריים מאוחרת וקימה כעוסה ומצוברחת ושוב הירדמות לשנת לילה בחצות, אינה נכונה. תחושת הבטן שלך לעניין זה כנראה נכונה.

אני חושבת שאתה מבין נכון את העובדה שבתכם כנראה מתקשה למשוך יום שלם ללא שינה, אך להירדם לשנת צהריים מאוחרת יחסית אינה הפתרון הנכון עבורה, גם משום שהיא מחמיצה פעילויות אחר הצהריים שניתן היה אולי לקיים - יציאה לגינה, אירוח של חבר/ה וגם משום האפקט של השינה הזאת על מצב רוחה. אני מבינה שהיא מגיעה המהגן בשעה מוקדמת יותר ואולי נכן ליצור עבורה לאחר ארוחת הצהריים מצב שבו היא שוכבת לנוח (בין אם נרדמת אם לאו) ו"מורידה הילוך". נותנים לגוף לנוח. אולי אף ניתן ששאר בני הבית הנמצאים יצטרפו למעין "סיאסטה" כזו? רצוי ליצור אוירה מתאימה באמצעות הפחתת התאורה וליווי של מוסיקה נעימה וכד'. ייתכן שזה יוביל לשנת צהריים יותר מוקדמת ויותר קצרה שתאפשר להעיר אותה בארבע-ארבע וחצי ואז שוב לקיים פעילויות עד שעת ההשכבה, ואולי המנוחה עצמה תספיק והיא תוכל לוותר על השינה עצמה וכך להמשיך עד שעת שנת הלילה בשעה שבע-שמונה.

רצוי לתכנן את שעות אחה"צ כשעות של פעילות מובנית שתסייע לה להישאר ערה וכך "לסדר" סדר-יום יותר נוח.

בכל מקרה אני ממליצה לא להפוך את זה למאבק או עונש אלא רצון לסייע לה בקושי שלה והבנת הצורך שהגוף זקוק למנוחה והכל תוך יצירת שיתוף פעולה.

אני שומעת שמאוד מפריע לך שהיא "מוציאה את הכעס עליך" באופן טבעי, ילדים "מוציאים" את הכעס שלהם עלינו ההורים ודרך התגובה שלנו היא החשובה.

אם תרצה לשוחח על כך נשמח אם תתקשרו לקו הייעוץ.

בברכה,

טלי פייר-משה
מתנדבת בקו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך – קול להורה 6968*