הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

התנהגות ותוצאה

עידית קידר(28.12.2018, 16:25)

שלום רב לך ליאור,

את משתפת אותנו על שיטת חינוך שנקראת "תוצאות טבעיות/הגיוניות" וכשמה כן היא, מאפשרת לילדים ללמוד מתוך תוצאות התנהגותם וכפי שאמרת, מסייעת בחינוך לעצמאות ואחריות שיועיל להם בטווח הארוך.

למעשה, זו שיטה אלטרנטיבית לשיטת ה"עונשים" – אומנם לא הזכרת את עניין העונש אך הורים רבים מבלבלים בין 2 השיטות – הם חושבים שדרך העונש, הילד ילמד להתנהג כראוי תוך ש"ילמד לקח.. ולא יזיק לו לסבול..." - אך המחיר הוא שהעונש גורם בד"כ לכעס, לעלבון, לתחושת כישלון ומעביר לילד תחושה שלא מאמינים בו ולא סומכים עליו. מתוך תחושות אלו קשה לילד ללמוד ולשנות התנהגות אלא להפך – העונש מעורר בו התנגדות ורצון להעניש בחזרה והוא עלול לחזק את אותה ההתנהגות המפריעה בנוסף, זה פוגע באווירה וביחסים בין ההורים והילדים ו..חבל..

אם כך, אני מחזקת אותך בבחירת שיטת ה"תוצאות", אך כדי ליישם זאת כהלכה ולגרום לבנך ללמוד מהתנהגותו – על התוצאות להיות קשורות באופן מעשי ובחיבור ישיר להתנהגות שבחר. היות ולא ציינת בן כמה בנך ולמה הכוונה "הילד לא מתנהג יפה" – קשה להבין אם אכן לקבל "אמא לא נעימה שלא נותנת לו מה שמבקש" - זו התוצאה הישירה ואם אכן ילמד כיצד לשנות את אותה ההתנהגות.

אתן 2 דוגמאות לתוצאות: אם למשל, הילד לא רוצה לאכול בזמן ארוחת הערב – התוצאה היא שילך לישון כשהוא מרגיש רעב - סביר להניח שהוא יחבר בין הרגשת הרעב ובין הבחירה שלו שלא לאכול – ואז עולה הסיכוי שילמד מכך ובהמשך ישנה את התנהגותו.

או אם הוא לא רוצה לאסוף את המשחק שבו הוא שיחק, אפשר לציין בפניו שכדי שחלקים לא ייעלמו/לא יישברו - יש לקחת את המשחק מחדרו ולהניח אותו במקום אחר ובלתי נגיש – כך יש סיכוי שיבין את הקשר ויבחר לסדר את המשחק בפעם הבאה, כדי שיישאר בחדרו.

כדי ששיטת חינוך זו תצליח (וכמו כול שיטות החינוך) חשוב שההורים יפעלו בעיקביות ובטון דיבור אמפטי (לא ממקום כועס/מתוסכל/מאוכזב) כי הרי המטרה שהילד ילמד ולא ייענש. לכן לשאלתך, אין פה עניין של גבול אך ברור לחלוטין, שכול שיפור בהתנהגות בנך ראויה לחיזוק וחשוב לציין זאת במילים ברורות כדי שיבין את ההתקדמות בהתנהגותו.

במידה ותרצי לתאר דוגמא מפורטת יותר על התנהגות בנך – ניתן יהיה לסייע בחשיבה על תוצאות נוספות.

כמו-כן, נשמח לענות לך בקו הייעוץ "קול להורה" שמספרו מטה.

בברכה,

עידית קידר
מתנדבת בקו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך – קול להורה 6968*