הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

האושר שלנו משפיע על אושרם של ילדינו

איילת אפשטיין(7.1.2019, 1:11)

ריקי יקרה שלום רב,

את מודאגת מכך שבנך אינו שמח, ממעיט לחייך ויש בו כעס רב. את קושרת זאת לגירושין שטלטלו את חייכם, ומאז את עושה מאמצים רבים על מנת להחזיר לו את האושר ואת שמחת החיים. את מבקשת המלצה על ספר שיוכל להביא לו שמחה.

אני חושבת שספר טוב יכול בהחלט לשמח, להסיח את הדעת, להשכיח ולהפיג את העצב לשעה קלה, אך לא הייתי תולה בו תקוות לפתרון קסם. ממליצה לך בחום להמשיך להקריא לו סיפורים אהובים, ומדי פעם להתחדש בספרים אליהם שניכם מתחברים.

גירושין הינה חוויה משברית ועוצמתית בחיי ההורים וגם בחיי הילדים. נוצר תהליך של אובדן ושל אבל אשר משפיע על חיי הנפש שלנו ועל היכולת שלנו להנות. יש לתת לתהליך הזה מקום וזמן מבלי להאיץ בו ואני מניחה שעל הרקע הזה התחלת ייעוץ לעצמך ולילד.

אין לי ספק שקשה לך לראות את בנך פחות שמח מבעבר. האושר של ילדינו חשוב לנו יותר מהאושר שלנו, ולכן לא מפתיע לגלות שרמת האושר שלנו משפיעה על שלהם.

האם את שמחה? האם את מחייכת, צוחקת, משתוללת, משתטה ליד הילד שלך?

רגשות הם מדבקים – כשמישהו לידנו צוחק אנחנו יכולים לצחוק מבלי לדעת על מה הוא צוחק... לכן, ככל שאת תהווי דוגמה אישית לשמחה, לחיוך, לצחוק, לאהבת החיים, כך בנך יוכל ללמוד ממך ולהידבק ברגשות החיוביים שלך.

כתבת שאת עושה מאמצים רבים כדי לגרום לילד להיות שמח, ויכול להיות שבאופן פרדוכסאלי זה מקשה עליו. המאמצים וההתעסקות הרבה באושר שלו גורם לו להרגיש לחץ, ולהרגיש שהוא מאכזב אותך מפני שהוא לא עומד בציפיות.
לכן חשוב שאת תתחברי לשמחת חיים ותאפשרי לעצמך להרגיש טוב, וכך הוא ילמד ממך להנות מהדברים הקטנים וידבק בשמחה שלך.

המודלינג שלנו חשוב, אז דאגי לעצמך והגבירי את השמחה בחייכם כדי שגם הילד ילמד לדאוג לעצמו ולהגביר את השמחה בחייו.

כמה רעיונות נוספים:
שימי מוזיקה משמחת בבית, תשירי, תרקדי, הזמיני לו חברים הביתה או קחי אותו לחברים, צאו לטייל בטבע ועשו דברים שאתם אוהבים.
אחד המדדים של אושר הוא נתינה. כשאני נותן לאחרים זה משמח אותי וגורם סיפוק. לכן, זמני לו פעילויות שיש בהן תרומה – לערוך שולחן, להשקות עציצים, למיין איתך כביסה, להכין יחד ארוחת ערב, לסדר את הקניות, לזרוק בגדים לסל הכביסה ועוד...
הוקירי אותו על כך. זה יעלה את תחושת הערך שלו וימלא אותו סיפוק והנאה.

חשוב שתהיי סבלנית לתהליך שלו ואל תצפי לשינוי מהיר. מקווה שגם הטיפול יתן את אותותיו בקרוב ושניכם תעלו על פסים של שמחה.

מה דעתך? האם כיוון המחשבה שלי תורם?

בברכה,
איילת אפשטיין - יעוץ משפחתי והדרכת הורים,
צוות קול להורה, קו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך – 6968*