הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

גמילה בן שנתיים ושבעה חודשים

איילת אפשטיין(6.4.2019, 16:55)

שלום רב רוית,

סליחה על העיכוב בתשובה, ותודה על שאלתך.

נראה שאת מודעת ורגישה להתפתחותו של בנך וזיהית אצלו סימנים משמעותיים המעידים על בשלות לגמילה מחיתולים - מוטיבציה פנימית של הילד לשלוט בעשיית הצרכים ונכונות ללמידה של הרגל חדש.

גם צוות הגן שנמצא עם הילד שעות רבות מסכים איתך ומוכן לשתף פעולה. התיאום בין ההורים לגן הינו הכרחי ומשפיע על תוצאות הגמילה וחייבת להיות הסכמה על התחלת הגמילה. איזה יופי של התחלה.

את מתלבטת לגבי תחתוני גמילה - האם זה מקל או מבלבל?

לתחתוני גמילה ישנם שני יתרונות עיקריים - הם ניתנים ללבישה ולהסרה כמו תחתונים רגילים, ויש להם אזור ספיגה בדומה לחיתול. אין ספק שעל ההורים זה יכול להקל... לגבי הילד, כפי שכתבת, זה אינדיבידואלי – כלומר יש ילדים שזה עשוי להקל עליהם ויש ילדים שזה עשוי לבלבל אותם.

יש אומרים, שתחתוני הגמילה הם פתרון נוח ואסתטי בעיקר להורים. מצד הילד - הספיגה מעמעמת את תחושת הרטיבות ולכן תהליך הלמידה ורכישת הרגלי הניקיון עשויים להיות ממושכים יותר. בנוסף השימוש בתחתוני הגמילה עשוי להעביר מסר כפול הן לגבי רצינות כוונות הגמילה (אני עדיין עם חיתול) והן לגבי האמונה בילד (לא סומכים עלי).

גמילה היא תהליך בו ההורים מעבירים אל הילד את העצמאות על תהליך היציאות שלו. הילד לומד להבין את תפקודי הגוף שלו ולקחת עליהם שליטה ואחריות.

כמו בכל עניין שנוגע לגידול ילדים, יש שונות רבה בין ילדים, וחשוב שתהיו קשובים לילד הפרטי שלכם. גם כאשר הילד מוכן ובשל לגמילה יש לזכור שתהליך הלמידה של עשיית הצרכים הוא הדרגתי וברוב המקרים לא ניתן לפסוח על שלב הפספוסים.

כפי שאמר צ'רצ'יל - "הצלחה היא היכולת לעבור מכישלון לכישלון בלי לאבד את ההתלהבות".

מניסיוני - כאשר הילד בשל וההורים מוכנים נפשית ללוות אותו בתהליך אז הגמילה אינה אורכת זמן רב וניתן לוותר על תחתוני הגמילה.

אשמח לשמוע את דעתך?

מאחלת פסח שמח ותהליך גמילה מוצלח, מעצים ומהיר,

בברכה,

איילת אפשטיין - יועצת משפחתית ומנחת הורים,
צוות "קול להורה" 6968*