הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

חרדת אסלה

עידית קידר(4.5.2019, 20:11)

שלום לך obb.

את מספרת על תהליך הגמילה שעבר בנך בגיל נכון ובזמן נכון ונראה שהייתם קשובים לקצב שלו ולתהליך ההתפתחות שלו כך שהוא הצליח להיגמל ולהיות עצמאי בעשיית הפיפי.

יחד עם זאת, אני שומעת ומבינה את התסכול שלך מעצם העובדה שהגמילה מהקקי מתארכת ובנך מתעקש לעשות רק בתחתונים. האם יש לך הסבר לכך? אני שואלת זאת כי ראשית חשוב לשלול בעיה רפואית ולבדוק אם יש סיבה לכך ש"מתאפק 4-5 ימים ולכן עצבני וסובל".

ועוד שאלה, כאשר בנך בוחר לעשות את צרכיו בתחתונים, מה קורה אז? כיצד את מגיבה? מי מחליף לו את התחתונים ומנקה אותו? אני זקוקה לפרטים נוספים על מנת להבין את המקרה.

במידה ואין בעיה רפואית אז יש להניח שבנך יודע מה מצופה ממנו. היות והוא כבר גמול והסברת לו מספר פעמים שקקי צריך לעשות בשירותים יש להניח שהוא הפנים את המסר.

מדברייך ניתן להבין שהשקעתם זמן וכסף רב בייעוץ בנושא ולכן אני משערת שזה לא עבד, כי בכל השיטות אתם, ההורים, לוקחים כנראה את האחריות לתהליך הגמילה – מזכירים לו? מסבירים לו? מאוכזבים מהמצב (ואולי אף ממנו?) וכך יתכן ובנכם למד שהוא לא ממש צריך להתאמץ, כדי לבחור להפסיק את המשחק ולעשות קקי בשירותים - כי יש לו הורים שיעשו זאת בשבילו וזה ממילא לא באחריותו.

בתהליך הגמילה, הילד בעצם לוקח אחריות על עשיית הצרכים ועצמאותו גדלה משמעותית. קיימת אפשרות שילדים ישתמשו בעשיית הצרכים ככלי ליצירת תחושת שליטה אל מול ההורים ולכן:

1. יש חשיבות רבה בהעברת האחריות אל הילד, לדוגמה: קיימו שיחה רגועה ביניכם בה תסבירי לו שבמידה ויבחר לעשות קקי בתחתונים, את תבקשי ממנו להתנקות ולהחליף בגדים באופן עצמאי.

2. חשוב לשים לב שהנושא לא הופך להיות מוקד העניינים וכי לא צובע את כל הזמן המשותף שלכם יחד. נסי לחזק אותו על מעשים טובים, על התקדמות ומאמץ בדרך ולא רק על התוצאה. הימנעי משאלות ותזכורות לאורך היום על מנת לנסות ולמנוע ממנו לעשות את צרכיו בתחתונים.

4. אם את מזהה שבנך מתאפק או סובל מכאב, יש להתייעץ עם רופא ילדים שיוכל להציע טיפול שיקל על בנך.

5. בדקי האם קיימים מצבים במהלך היום בהם בנך מקבל אפשרויות בחירה שיסייעו לו ביצירת תחושת שליטה. ניתן לאפשר לו לבחור בגדים, מזון שיוגש בארוחת הערב מבין אפשרויות מוגבלות, משחק לפעילות משותפת שלכם וכן הלאה. אלה יוכלו לסייע בהנחה ובנך משתמש בהתנהגותו בכדי לחוש שליטה אל מולכם ההורים.

ולסיום, אני מציעה לך בתקופה זו לחזק ולעודד את בנך גם בתחומים שאינם קשורים לגמילה - להתייחס ליכולות שלו, לתרומה שלו לבית, להתפתחות ולהתנהגותו הבוגרת – עידוד זה יחזק את הביטחון העצמי שלו ויהיה פנוי להתקדם בדרך .

אלו הם רק כמה רעיונות על קצה המזלג מכיוון שיש צורך במידע נוסף על בנך והקשר ביניכם. אני מזמינה אותך להתקשר אלינו לקו הייעוץ שמספרו מטה ונוכל להמשיך במתן עזרה.

בברכה,

עידית קידר
מתנדבת בקו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך – קול להורה 6968*