הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

תינוק

טלי פייר-משה(17.7.2019, 15:45)

ליה שלום,

את פונה בנוגע לפעוט בן שנתיים ושבעה חודשים "נורא סקרן ומאוד חכם" שאינו "מקשיב" לך כאשר את מנסה למנוע ממנו דברים. איזה יופי שאת רואה כמה סקרן וחכם הוא ולמעשה ילדים בני גילו עסוקים בחקירה ובגילוי העולם הסובב אותם והם עושים זאת על ידי כך שהם נוגעים בכל דבר, משליכים דברים, פותחים כל דבר שנפתח ועוד. בזכות התנהגויות אלה הם מרחיבים את הידע שלהם. את צודקת בכך שתפקידנו כמבוגרים משמעותיים להציב גם גבולות, לכוון התנהגויות ולווסת אותן כאשר אינן מווסתות . יחד עם זאת, כנקודת בסיס צריך להבין שזו הדרך שלהם ללמוד על העולם. ראשית אני ממליצה לך לעמוד על הברכיים ולנסות לראות את העולם מנקודת מבטו של הילד - מה הוא רואה? מה יכול לעניין אותו? למשוך אותו לגעת ולבחון? האם הדברים האלה בטוחים לו או חלילה מסוכנים. מציעה לארגן את הסביבה כך שתהיה מסקרנת ומעניינת מצד אחד וגם בטוחה ומתאימה לגילו הצעיר מצד שני. הרחיקי מפגעים ובכך תפחיתי את העימותים ביניכם סביב דברים שהוא רוצה לחקור ואת לא יכולה לאפשר.

העסיקי אותו בפעילויות מעניינות - משחקי אצבעות, הקראת סיפור, הדבקת דבקיות וכד' וגם פעילויות שהוא יכול בעזרתן להעסיק את עצמו, למשל הכיני סלסילות עם חפצים שונים אותם יכול לחקור. כאשר ילדים עסוקים הם פחות מחפשים דברים אחרים.

כאשר הוא כן מקשיב לבקשות שלך וכן משתף פעולה חזקי אותו ועודדי אותו - כמה נעים לך שהוא מקשיב.

כאשר את מציבה לו גבול כלשהו, צרי איתו קשר עין, אמרי לו בצורה ברורה את ההוראה וודאי שהבין אותה. אם אינו מקשיב, הרחיקי ממנו את הדבר. הוא צריך ללמוד שכאשר את אומרת משהו את מתכוונת לכך ואינך חוזרת שוב ושוב על ההוראה. ככל האפשר הציעי לו תחליף למה שהוא רצה ואינך מאפשרת לו.

אני מאמינה שאם תנסי את הכלים שהצעתי שיתוף הפעולה שלו ישתפר.

אם תרצי שנרחיב על כך, תוכלי להתקשר לקו הייעוץ ולשוחח אתנו.

מאחלת לך שתמשיכי ליהנות ממנו.

בברכה,
טלי פייר-משה
מתנדבת בקו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך – קול להורה 6968*