הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

גמילה בת 3

ליאת קליין - קול להורה(1.8.2019, 10:04)

אורית יקרה,

את מספרת על תהליך גמילה של בתך בת השלוש, אשר מתארך בלמידת עשיית הקקי בשירותים.

ראשית, אני רוצה לחזק אותך מאד ולהוקיר את ההקשבה שלך לעיתוי ולקצב של בתך, על המודעות לסימני הבשלות ולמוכנות שלה, על שיתוף הפעולה עם הגן, על החיזוקים והעידוד שאת נותנת לה במהלך הדרך, ועל היכולת שלך לאפשר לה לקחת אחריות על התהליך- לא להזכיר יותר מדי ולא "לחפור" (אני יודעת שזה לא פשוט...בפרט כשהגמילה מתארכת וגן עירוני ממתין בפתח...)

באמת שאפו גדול, בזכות כך את מאפשרת לבתך תהליך מעצים ומחזק.

בהמשך לכך, אני רוצה להרגיע אותך ולומר – שהתופעה של גמילה מקקי שמתארכת היא שכיחה מאד.

אצל ילדים רבים הגמילה מקקי ממושכת יותר מהגמילה מפיפי וזאת משום שהגמילה מקקי מערבת יותר אלמנטים רגשיים.

קקי נתפס אצל ילדים רבים כחלק מגופם ולכן הפרידה ממנו מעוררת חרדה .(חלקים ממני נעלמים פתאום בשירותים....אני מתפרק...)

האסטרטגיות של ילדים על מנת להתמודד עם החרדה הזו, היא לדחות את עשיית הקקי ללילה, לשנ"צ, לבקש חיתול, לעשות רק בסיר, לא להוריד את המים ועוד.

מילות המפתח עבורנו ההורים הן: סבלנות, הקשבה ואמפטיה לחרדה של הילד.

יש להניח כי בתך מעדיפה סיר משום שהסיר מאפשר "שליטה בתוצר". הקקי לא נעלם לו לתוך המים, אלא נותר בסיר, והיא יכולה להיפרד ממנו באופן שהוא תחת שליטתה

למרות שבוודאי לא קל, בתך זקוקה כנראה לעוד קצת זמן כדי להתגבר על הקושי, להמשיך ולקחת אחריות על התהליך בקצב שלה , לאמונה שלכם בה ובמסוגלות שלה לצלוח את התהליך ולעידוד.

טוב את עושה שאת "לא חופרת" לה ולא מזכירה לה., ככל שתקבל פחות התייחסות ל"פספוסים" ויתר התייחסות לצעדים הקטנים שהיא עושה בדרך...כך היא תתחזק ותתקדם בתהליך.

יחד עם זאת, הייתי מציעה לך לערוך עם בתך שיחה (חד פעמית), בזמן טוב ובה תעזרי לה ולך להבין מה קורה ולגבש יחד פתרון.

בשיחה אמרי לה שאת מבינה שעוד קשה לה עם עשיית הקקי בשירותים/בסיר , שאת סומכת עליה שהיא תצליח להתגבר לבסוף ולעשות גם את הקקי, (כמו את הפיפי, כמו אבא ואימא,) בשירותים..תוכלי לומר לה שכפי שזה מתנהל כעת, שהיא עושה בתחתון ונשארת עם הצרכים (או שנופל על הרצפה), זה לא מתאים משום שהכול מתלכלך ויכול לייצר אדמומיות בישבן ושאלי אותה מה היא מציעה ומה יוכל לעזור לה .

תוכלי להציע לה את תחתון הגמילה רק בשעת עשיית הקקי- ואח"כ תחליפו. הקפידו על כך שגם אז, עם התחתון/חיתול תעשה זאת בחדר השירותים. תוכלו לעשות זאת בהדרגתיות:- לאפשר עשיית קקי בחיתול, אח"כ בחיתול בתוך השירותים, אחר כך לשבת עם חיתול על האסלה, ואחר כך בלי חיתול. חשוב לא ללחוץ ולא להיכנס למאבק כוחות.

אוכל להציע לך כמה רעיונות שיוכלו לסייע להתגבר על הקושי/הפחד:

  1. להסביר לבתך , בהתאם לגילה וליכולתה להבין, על מערכת העיכול: המזון שאנו אוכלים מתפרק בגופנו לחלקיקים קטנים שמזינים את הגוף ועוזרים לו לצמוח. את השאריות שהגוף לא זקוק להם הוא מוציא בצורת קקי. .. הרעיון לנרמל ולייצר יותר הבנה ופחות חרדה.
  2. ילדים עם חרדת אסלה שפוחדים שהקקי נעלם במים, יוכלו להירגע כשמניחים פיסת נייר על המים ומאפשרים להם להדיח בעצמם את המים- מחזיר להם את השליטה.
  3. לשחק בחומרים כמו חימר, בוץ, פלסטלינה- מוריד את סף הרתיעה ו עוזר לפוגג תחושות חרדה או גועל.
  4. לחזק את בתך ולהעצים אותה בכל תחום אחר – להזמין אותה להשתתף במטלות בבית, לתרום ולהועיל (עריכת שולחן, הכנת ארוחה, קיפול כביסה, קניות...), לאפשר לה בחירה, להתייעץ איתה בדברים שמקובלים עליכם ועוד.

חשוב, שתלכי עם הקצב שלה, הקפידי על שתייה מרובה ופעילות גופנית וודאי שלא תתפתח עצירות .

אני מקווה שהצלחתי טיפה להרגיע ולחזק אותך.

לא פחות חשוב בתהליך , לחזק גם את עצמנו, ההורים, לקחת נשימה עמוקה ולהחזיר לעצמנו את האמונה. (תהליך הגמילה מסתיים בסופו של דבר!!!)

לחץ מכל סוג שהוא- הוא האויב מספר אחת בתהליך. גם אם תהליך הגמילה ימשך עוד קצת ובתך תגיע לגן עירוני כשאינה גמולה לגמרי, אבל מצוידת בתחושת מסוגלות ואמונה שלכם בה, היא תצלח את העניין.

מאחלת לכם בהצלחה וחופשה נעימה.

את מוזמנת כמובן גם להתקשר אלינו , ל6968* - קול להורה

בימים א-ה בשעות הבוקר 10:00-13:00, ובשעות הערב 20:00-22:30.

ליאת קליין
מתנדבת בקו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך – קול להורה 6968*