הוספת הודעההוספת תגובה פורום הגיל הרך – הדרכת הורים - ראש הפורום

הסתגלות לגן

איילת אפשטיין(19.9.2019, 19:05)

שלום רב טלי,

קשה כל בוקר לעזוב ילדה בוכה ועצובה. אני מבינה אותך מאוד.

קשיי פרידה והסתגלות הם טבעיים ורוב הילדים חווים אותם. הם מעידים על כך שהילדים שואבים ביטחון מעצם הימצאותם במחיצת ההורים ולכן קשה להם להיפרד.

כדאי לזכור שלכל ילד יש קצב משלו – יש ילדים שמסתגלים למקומות חדשים במהירות ויש ילדים שזקוקים לזמן רב יותר. נראה שהבת שלכם בקבוצה השניה, וגם לגן הקודם לקח לה זמן להתרגל אבל כשזה קרה היא נהנתה והיה לה טוב. זה באמת מאוד מעודד.

אגב, גם למבוגרים יש קצב משלהם והתבוננות פנימית יכולה לעזור לכם להבין את הילדה. איך אתם ההורים? האם מייד משתלבים במקומות חדשים או שלוקח לכם זמן?

כדי לעזור לה אני ממליצה לך לחבר אותה לכוחות שלה, ולניסיון הטוב שלה. ספרי לה, כי היא לא זוכרת, שגם בתחילת השנה שעברה היא לא רצתה להיפרד אבל אחרי כמה ימים היא התרגלה ומאוד אהבה ללכת לגן.

הזכירי לה אם ישנם עוד מקומות שם לוקח לה זמן להתרגל ואחר כך היא נהנית - אצל חברים, סבא וסבתא, מסיבות יום הולדת, בגינה וכו'.

בבוקר, אני ממליצה לך לעשות איתה טקס פרידה קצר וקבוע –מנהגים קבועים ומוכרים מעניקים לילדים תחושת רוגע וביטחון. החליטו ביחד על אופן פרידה קבוע, למשל - נגיע לגן, נתלה את התיק, נלך לגננת, תתני לי חיבוק ונשיקה, תעשי לי שלום מהחלון ואני אלך לעבודה.

בעת הפרידה פעלי בביטחון ולא בהססנות, תני לה לבטא את אי שביעות רצונה והיעזרי בצוות הגן.

כשהיא בוכה, חשוב לתת מקום לקושי שלה, לרגשות שלה, באמפטיה ובהבנה, ומצד שני להעביר לה מסר של ביטחון, מסר שסומך על היכולת שלה להירגע ולהנות בגן.

לכן, אם היא בוכה בסוף טקס הפרידה אמרי לה - אני רואה שאת עצובה ושאת לא רוצה שאלך אבל אני סומכת עלייך שתרגעי ותהני בגן.

סמכי על צוות הגן שיעזרו לה, וסמכי על הכוחות שלה שהיא תוכל להתמודד ולהתרגל כפי שהיה בשנה שעברה.

פרידה והשתלבות בגן הן הזדמנות להתחזקות רגשית, לצמיחה ולהתפתחות אישית. כאשר ההורה ישדר מצוקה הילד יגיב בהתאם, וכאשר ההורה ישדר שהוא סומך על הילד ועל הצוות הילד יחוש ביטחון.

מצרפת לכאן כתבה שתוכלי למצוא בה טיפים נוספים - https://www.mako.co.il/home-family-toddlers/education/Article-dcfeb0ee0c61841006.htm

במידה והקושי נמשך אני מציעה לך להתקשר אלינו ולקבל עזרה נוספת.


שנה טובה ומתוקה :)

בברכה,
איילת אפשטיין - יעוץ משפחתי והדרכת הורים
יועצת בקו הייעוץ להורים לילדים בגיל הרך – קול להורה 6968*